A Google képkeresés fogalmát egyre többen ismerik, de még így is csak az internethasználók töredéke használja ki a szolgáltatás minden funkcióját. Pedig egy nagyon okos és hasznos része ez a Google böngészőnek.
Ráadásul a Google képkeresés még egyszerű is, és segítségével nem csak egy képet tudunk megkeresni, hanem további funkciókat is elérünk, például kereshetünk kapcsolódó képeket és információkat, a találatokat pedig gyűjteményekbe is rendszerezhetjük.
Ezek mellett a Google képkeresési funkciójának számos informatikai területen is fontos szerepe van, ilyen például a weblapkészítés és a SEO is.
Mit jelent a Google képkeresés és hogyan működik? Hányféle módon lehet képekre keresni segítségével? Hogyan lehet szűrni a találatokat? Mire kell figyelni a keresés során? Mennyire pontos a Google képfelismerő képessége? Mai cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk választ.
Tartalom
Hogyan működik a Google kép alapú keresés?
Mielőtt megnézzük hogyan működik pontosan a Google képkeresés vegyük át még egyszer a fogalmat.
A Google képkeresés egy olyan szolgáltatás, mellyel képekre lehet keresni. Amikor a Google kép alapján való keresést használjuk, így próbálunk rátalálni valamire, akkor a szolgáltatás a neten fellelhető összes kép között keres, adatbázisa tehát gyakorlatilag végtelen.
Hogyan működik a Google képkereső algoritmusa?
A szimpla Google keresést mindenki ismeri, bepötyögünk egy vagy több szót, majd a böngésző találati listájában megjelennek az általa a számunkra legrelevánsabbnak vélt találatok.
A Google a kép alapú keresés során rengeteg minden megvizsgál.
Amikor a Google képkeresést használjuk a böngésző megvizsgálja, hogy mi látható a képeken, melyek a fotó legjellemzőbb színei, mekkora a mérete és egyéb ezekhez hasonló további alapinformációkat is feltérképez. Ezek mellett a metaadatokat is vizsgálja, ilyenek a képfájl elnevezése, a fotóhoz társított alternatív szöveg stb. Továbbá megnézi az oldalt is, melyen a kép található, illetve az ezen lévő, a kép szomszédságában elhelyezkedő szöveget is szemügyre veszi.
Láthatjuk, hogy a Google egy nagyon alapos elemzést végez, mielőtt eldönti, hogy melyek a számunkra leginkább releváns képtalálatok. Ehhez az emberi aggyal szinte felfoghatatlan feladatmennyiséghez a böngészőnek persze csak egy másodperc törtrészére van szüksége, azaz egy szempillantás múlva már meg is jelennek a találatok.
Mikor érdemes használni a Google képkeresést?
Ez eddig leírtak alapján persze egyértelmű, akkor ha képekre akarunk keresni. 🙂 Igen, de a képlet azért nem ennyire egyszerű.
A Google kép alapján történő keresést akkor is érdemes használni:
- Ha több hasonló témájú képet szeretnénk keresni
- Ha képgyűjteményt szeretnénk készíteni
- Ha személyekre akarunk rákeresni
- Ha egy kép forrását szeretnénk megtalálni
- Ha jogtiszta képekre van szükségünk
Arra, hogy ezeket hogyan lehet megtenni a cikkben később térünk ki.
A Google kép alapján való keresés menete lépésről lépésre
Ebben a pontban megnézzük hogyan működik pontosan a Google képkeresés menete.
Hol lehet képeket keresni a Google-ben?
Először is kezdjük a legfontosabbal: hol lehet képekre keresni a Google-ben?
1.A Google képkeresés oldal felkeresése
Ha tudjuk az URL-t, akkor lépjünk a Google képkeresés oldalra. Ehhez az images.google.com-ot kell beírni az URL sávba.
2.A képkeresés behívása a Google oldaláról
Ha nem tudjuk, vagy éppen nem férünk hozzá az előző pontban megadott Google képkeresés oldal URL-éhez, akkor sincs gond. Lépjünk a Google keresőoldalára, majd a jobb felső sarokban kattintsunk a képek lehetőségre, így is el tudunk jutni a Google képkereséshez.
Hogyan működik a Google kép alapján való keresés?
Már tudjuk, hogy hol kereshetünk, most nézzünk meg, hogy hogyan kereshetünk képekre a Google-ben.
Ez egy összetett kérdéskör, mert sok lehetőségünk van rá. De pontosan mi ez a sok alternatíva? Hányféleképpen lehet a Google képkereső funkcióját használni?
1.Keresés kulcsszó alapján
Ez előző pontban leírtak nyomán felkeressük a Google képkeresés oldalt, majd rákeresünk valamire, jelen esetben mi a Google Workspace kulcsszót írtuk be:
Miután beírtuk amire rá szeretnénk keresni megjelennek a korábban részletezett algoritmus alapján kiválogatott találatok.
Ez a legegyszerűbb keresési mód: képeket keresünk egy témában, beírunk egy általunk relevánsnak vélt keresőszót, majd érkeznek a találatok.
Ezen felül azonban más lehetőségeink is vannak a Google-ben képekre keresni.
2.Keresés jobb klikkel
Arra is lehetőségünk van, hogy ha megtetszett egy kép, akkor ezzel keressünk. Így megtudhatunk róla információkat és hozzá hasonló képeket is találhatunk.
És mindez szerencsére nagyon egyszerű:
Először jobb klikkel a képre kell kattintani, majd a felugró opciók közül a Képkeresés ezzel: Google lehetőséget kell választani és máris érkeznek a találatok.
3.Keresés URL alapján
Ezzel a lehetőséggel egy adott képhez hasonlóakat tudunk keresni.
Kezdetnek másoljuk ki az eredeti kép URL-jét.
Ha találunk egy weboldalon egy szimpatikus képet, de nem tudjuk az URL-jét, nem kell pánikba esni. Ahhoz, hogy ezt megtudjuk csupán annyi a dolgunk, hogy rákattintunk jobb egérgombbal, majd a felugró menüablakból a képcím másolása lehetőséget választjuk és máris a kedvelt kép URL-ének birtokába jutottunk. 🙂
Ezt követően, azaz ha megvan az URL lépjünk a Google képkeresés oldalra, majd kattintsunk a fényképezőgép ikonra.
A fényképező ikonra kattintva a keresés kép alapján menübe jutunk.
Ahogy a lenti képen is olvashatjuk ebben az esetben egy szöveg helyett egy képpel indíthatunk keresést.
Illesszük be a kimásolt kép URL-jét, majd kattintsunk a keresés kép alapján lehetőségre, és egy szempillantás sem kell hozzá máris érkezni fognak a hasonló találatok.
4.Keresés feltöltött kép alapján
Az előzőhöz nagyon hasonló ez a keresési módszer, ugyanis ebben az esetben is „a szöveg helyett kép” stratégiát kell alkalmazni.
Lépjünk a Google képkeresés oldalra, és kattintsunk a fényképezőgép ikonra. Ezután kattintsunk a kép feltöltésére, majd a fájl kiválasztására, vagy csak szimplán húzzunk a képernyőre egy fotót.
Ebben az esetben a saját eszközünkön lévő képekre tudunk rákeresni.
A böngésző képkeresője a feltöltött képhez hasonlókat fog keresni. Emellett azt is megmondja, hogy szerinte mi látható a képen és, hogy milyen további kapcsolódó képekre érdemes keresni.
A Google 94%-os pontossággal eltalálja, hogy mit vagy kit ábrázol egy kép. Ez egy kicsit ijesztő, de egyben roppantul izgalmas is. 🙂
A bemutatott 3-as és a 4-es módszert Google fordított képkeresésnek is szokták hívni. Az elnevezést nem kell sokat magyarázni, fordított, mivel nem a hagyományos kulcsszó-találat sorrendet követi.
A fordított képkeresés arra jó, hogy egy meglévő képről jobb felbontású vagy más méretű verziót találjunk. Emellett az eredetihez hasonló képeket is lehet vele keresni.
Választás a Google képkeresés találatai között
A fentebb felsorolt módok egyikén rákerestünk egy képre a Google-ben. Mivel a böngésző az összes az interneten fellelhető képet megvizsgálta a keresés egészen biztosan rengeteg találatot eredményezett. Hogyan tudunk eligazodni ezek között, hogyan találhatjuk meg a számunkra legideálisabb találatokat?
Szűrés a találatok között
Jó hír, hogy a Google kép alapú keresés találatait meg lehet szűrni.
Fontos viszont megjegyezni, hogy a szűrés úgy, ahogy most bemutatjuk csak a hagyományos keresésnél működik. A fordított képkeresés esetében ebben a formában nem használható.
A szűrés többféle szempont szerint is lehetséges:
- Méret (Bármilyen/Nagy/Közepes/Ikon)
- Szín (Bármilyen/Fekete-fehér/Átlátszó/Kiválasztott színű)
- Stílus (Bármilyen/ClipArt/Vonalrajz/GIF)
- Felhasználhatóság, jogosultság típusa (Az összes/Creative Commons-licencek/Kereskedelmi és egyéb licencek)
- Közzététel dátuma (Bármikor/Az elmúlt 24 órában/A múlt héten/ A múlt hónapban/A múlt évben)
A szűrési beállításokat az eszközök lehetőségre kattintva érhetjük el.
Nézzünk egy példát a találatok szűrésére:
Az előbb a tejút kifejezésre kerestünk rá. Erre a Google képkeresője rengeteg találatot adott ki. Most szűkítsük le ezeket.
Tegyük fel, hogy nekünk csak barna színű képekre van szükségünk. Ennek megfelelően állítsuk be a színszűrőt úgy, hogy csak a barna találatokat listázza:
A Google képkeresés során egyszerre több szűrő is használható, azaz egyszerre több szempont szerint is szűkíthetjük a találatok listáját.
Nézzünk erre is egy példát:
Sikeresen kiszűrtük a barna színű, a tejutat ábrázoló fotókat. Ez eddig nagyon jó.:) De nekünk vannak további fontos szempontjaink is, melyeknek meg kell felelnie a képnek. Tegyük fel, hogy nekünk most creative commons licenszű képekre van szükségünk.
Ahhoz, hogy biztosan ilyen képekre akadjunk be kell kapcsolni a creative commons licence szűrőt, aminek segítségével a Google ki fogja listázni az ilyen képeket. Ha a barna színszűrőt is bekapcsolva hagyjuk, akkor csak ilyen színű, creative commons lincesszel rendelkező képeket fogunk látni a találati listában.
Hozzá kell tenni, hogy a Google nem vállal felelősséget a képek jogtisztaságáért. Ha nagyon fontos képekről van szó, melyek mondjuk egy vállalkozás honlapját fémjelezik a Google mellett érdemes stock fotós oldalakat is felkeresni.
Gyűjtemények létrehozása
Ha nem akarunk azonnal választani a találatok között, vagy időközben több olyan képre is leltünk, melyeket szeretnénk később is megtalálni, akkor használjuk a Google gyűjteményeket.
Ahhoz, hogy hozzá tudjunk adni egy képet egy gyűjteményhez nincs más dolgunk, mint, hogy a kép alatt lévő könyvjelzőt formázó ikonra kattintunk.
Gyűjteményeinket ezen a linken érhetjük el és itt tudjuk szerkeszteni is őket.
A gyűjteményekhez eljuthatunk az URL beírása nélkül is, a Google-ből. Ehhez a fiókunk melletti 9 pontból álló négyzetre kell kattintani, majd a gyűjtemények lehetőséget kell választani.
Google képkeresés telefonon
A Google képkeresés telefonon is működik. Nézzük meg hogyan:
1.Keresés kulcsszóval
Ugyanúgy, mint egy számítógép vagy egy laptop esetében lépjünk a Google képkeresés oldalra, majd írjunk be egy kulcsszót.
2. Kép keresése a Google segítségével
Ha találtunk egy szimpatikus képet a neten, melyről információkat szeretnénk szerezni vagy ehhez hasonló más képeket akarunk találni, akkor nyomjunk rá hosszan a képre. Ekkor felugrik egy ablak. Az itt felkínált lehetőségek közül válasszuk a kép keresése a Google segítségével vagy angolul Search Google for This Image lehetőséget.
Miért hasznos a Google képkeresés funkciója?
Láthattuk, hogy a Google képkeresés egy nagyon összetett folyamat, amit sokféleképpen lehet használni. De a szórakozás, az esztétikum mellett pontosan miért jó nekünk, ha kedvenc böngészőnk segítségével keresünk képeket?
A Google képkeresés segítségével személyes használatra és üzleti célokra is kereshetünk képeket. Ezek közül természetesen a második a lényeges, hiszen az, hogy milyen szuper a telefonunk háttérképe valószínűleg keveseket érdekel.
Ha üzleti célra használunk fel egy képet, akkor viszont óriási jelentősége van a jó választásnak.
A Google képkeresés funkcióval találhatunk képeket weboldal készítéshez. Kereshetünk odaillő képeket blogunkhoz. Emellett a megfelelő képeknek keresőoptimalizálási szempontból is nagy jelentősége van.
Hogyan lehet ezen tevékenységek során segítségünkre a Google képkereső?
1.Megkereshetjük egy kép forrását
A keresés kép alapján funkció segítségével visszakereshető, hogy hol jelent meg egy adott kép. Egy kis kitartással és egy csipetnyi szerencsével így eljuthatunk a tulajdonoshoz is.
A kép tulajdonosát meg lehet kérni arra, hogy használhassuk alkotását, így elkerülhetünk egy kellemetlen felszólítást, de akár csúnya jogi procedúrát is.
2.Kereshetünk fotókat üzleti és személyes használatra
A Google szűrőivel a találatok közül kiválogathatjuk azokat, amiket üzleti célra is fel lehet használni.
Így megintcsak elkerülhetünk számos kellemetlen helyzetet.
3. Segítségével linkeket is építhetünk
Ha oldalunkra saját képeink kerültek fel, akkor érdemes a keresés kép alapján funkcióval megnézni, hogy kik használták fel képeinket.
Ha találunk köztük megbízható weboldalakat megkérhetjük őket, hogy linkeljék a mi oldalunkat, ezzel pedig növelhetjük a Google irányunkba mutató bizalmát.
Érdekességek a Google kép alapú keresési funkciójáról
Most, hogy megismertük hogyan működik és miért hasznos a Google képkeresés kitérünk két nem mindennapi tényre, érdekességre is róla:
1.Hogyan lehet személyeket beazonosítani a Google képkereséssel?
Igen, a Google erre is képes. Persze ez csak híres emberek esetében igaz, akikről sok kép, adat van a birtokában. Tehát, ha én most feltöltök magamról egy fotót az valószínűleg nem fog érdemleges eredményt hozni.
Tegyük fel, hogy van egy képünk egy híres emberről. Töltsük fel a képet a keresés kép alapján lehetőséggel. Ha tényleg ismert személyiségről van szó, akkor a Google képkeresője meg fogja tudni mondani, hogy kit látunk a képen.
2.Hogyan lehet a Google Lens-et használni a képkeresés során?
Mi is a Google Lens?
Ez tulajdonképpen egy képfelismerő alkalmazás.
Nézzük meg hogyan működik:
Először is szükséges hozzá a Google Lens alkalmazás. (Iphone készülékek esetében a Google Fotók alkalmazás része.)
Fotózzunk le valamit. Majd nyissuk meg a Google Lens segítségével. Kattintsunk a kép alatt a fényképező ikonra, így az beolvassa azt, megnézi, hogy mi lehet rajta (a kép bal oldalán látható).
Ha ezzel megvan megmondja, hogy szerinte mi van a képen (általában, mint, ahogy most is több alternatívát is ad). Emellett további a képen láthatóhoz hasonló dolgot is ajánl számunkra ( a kép jobb oldalán látható).
Gyakran Ismételt Kérdések
Igen, ráadásul többféleképpen is. A pontosabb találatokhoz pedig szűrők segítségét is igénybe vehetjük.
Többféle módon, melyeket a cikkben részletesen ki is fejtünk. A három fő típus: egy kifejezésre keresünk rá, egy a neten fellelhető képhez keresünk hasonlót vagy egy feltöltött képhez keresünk hasonlót.
A képkereső funkció működik számítógépeken, Androidos eszközökön, valamint Ipad és Iphone készülékeken is.