Milyen a jó adatmentés és miért van erre minden cégnek szüksége? Mik az adatmentés alapjai, mit érdemes mindenképpen elvégezni, mire kell figyelni?
Mai cikkünkben a cégek biztonságos működésének alapját adó adatmentés témakörét járjuk körbe.
Tartalom
Miért fontos a jó adatmentés a cégek számára?
Az emberek alapvetően azt hiszik, hogy rossz dolgok velük nem történhetnek, ez mindig másoknak a kiváltsága. Ez azonban nagyon távol áll az igazságtól, hiszen baj sajnos bárhol, bárkivel, bármikor történhet.
És nem csak a való életben fordulnak elő problémák. Baj a számítástechnikában is bármikor bekövetkezhet, és ez az, amiért mindenkinek szüksége van adatmentésre.
Vegyünk egy egyszerű példát:
Sétál valaki az utcán, és közben telefonál. A tömegben nekimegy valakinek és kiesik a kezéből a készülék, nagyot pattan a földön, és használhatatlanná válik. Abban az esetben, ha nem készült róla adatmentés, akkor minden rajta lévő adatnak lőttek.
Egy ilyen helyzetben egy magánszemély is rosszul jár, de talán kevésbé nagy horderejű károkat szenved el, mint egy cég. Egy vállalkozásnak az élete múlhat adatai elvesztésén. ADATMENTÉSRE TEHÁT MINDIG SZÜKSÉG VAN, FŐLEG CÉGES SZINTEN!
Kis kitérő, hogy ha a számítástechnikáról van szó, akkor az Apple brand termékeihez sokan automatikusan társítják az örökéletű, vagy a sebezhetetlen jelzőket. Meg kell hagyni, hogy ezek a termékek valóban minőséget képviselnek, viszont ezek is csak informatikai eszközök, azaz ugyanúgy tönkremehetnek, történhetnek velük nemkívánatos események, mint más márkák termékeivel.
Ez azt jelenti, hogy az, hogy Apple eszközünk van, önmagában még nem garancia arra, hogy minden veszélytől védve vagyunk! Ezzel fontos tisztában lenni!
Nos ennyit bevezetőnek, most mélyedjünk el egy kicsit jobban adatmentés rejtelmeiben.
Hogyan kezdjünk hozzá az adatmentés elkészítésének?
Kezdetnek mindig ajánlott, hogy legyen egy „katasztrófatervünk”, arra az esetre, ha beüt a krach.
A tapasztalatunk azt mutatja, hogy az emberek nagy része holnap szeretne adatot menteni, de a hiba sajnos mindig ma következik be. Kifizetődő tehát előre gondolkozni!
A katasztrófatervben azt kell meghatározni, hogy milyen adatokat féltünk leginkább, miről szeretnénk mentést készíteni. Ezután meg kell adni, hogy hova kerüljön az ezekről készített mentés, továbbá fel kell vázolni azt, hogy hogyan lehet majd visszaállítani a mentett adatokat, és végül meg kell fogalmazni, hogy ehhez milyen teendőket kell most elvégezni.
Fontos, hogy az adatok mindig visszaállítható módon legyenek meg, csak az számít megfelelő adatmentésnek, ami ezt biztosítani tudja!
Ha adatmentésről van szó, akkor alapszabály, hogy ami csak egy helyen van meg, az olyan, mintha meg sem lenne.
Milyen módon történhet az adatmentés?
Ahhoz, hogy a fent említett alapszabályt jobban megértsük nézzünk meg, hogy egyáltalán milyen típusú adatmentések léteznek.
1.Adatmentés lokálisan
Az adatmentés történhet lokálisan, ez az első típus.
Ez, ha mondhatunk ilyet, akkor a semmi fölött áll nagyjából 0,1%-al, azaz valamennyi védelmet ad ugyan, de sok haszna nincs, főleg ha céges szinten nézzük a dolgot.
Lokális adatmentés például az, amikor telefonunkról az azon lévő képeket feltöltjük a számítógépünkre.
Lokális adatmentés pendrive-ra, mobil HDD-re, mobil winchester-re
Adatmentés történhet pendrive-ra, mobil HDD-re vagy mobil winchesterre is, de ezek nem minősülnek megbízható adatmentésnek.
Miért?
- A pendrive például meg tud hibásodni hardveresen. És ha ez megtörténik, akkor volt adatmentés, nincs adatmentés.
- Egy mobil HDD vagy egy mobil winchester pedig lehet kontakthibás. Hozzá kell tenni, hogy ezen a problémán ideig-óráig lehet kábelcserével segíteni, de egy bizonyos idő után ez nem jelent többé megoldást, és ugyanott vagyunk, mint a pendrive esetében, azaz, elveszik az adatmentésünk.
A lokális adatmentések során arról is szót kell ejteni, hogy fontos, hogy egy védett hálózaton belül legyünk. Erre jó megoldás például egy olyan VLAN, amihez nincs közvetlen átjárás.
Összegezve a lokális adatmentés nem számít hatékony megoldásnak, de ez is fontos, ilyennel is kell rendelkezni. A lokális adatmentés célja, hogy, ha bekövetkezett a baj, akkor minél rövidebb időn belül hozzájussunk az elveszett adatokhoz. Ki kell azonban emelni, hogy a lokális adatmentés önmagában NEM elég.
2.Adatmentés hálózati adattárolókkal
Ahogy fentebb írtuk szükség van lokális adatmentésre is. Emellett viszont magasabb szintű megoldásokat is alkalmazni kell.
Az egyik ilyen haladó szintű megoldás a NAS.
A NAS az angol Network Attached Storage kifejezés rövidítése, ezt magyarul hálózati adattárolónak hívjuk. A NAS eszközöket tudjuk csatlakoztatni otthoni és irodai hálózatokhoz is. Magán célokra elegendő az alap OTTHONI NAS verzió, a cégeknek viszont a PRO változatra van szüksége, főként a beépített szoftvertámogatás miatt.
3.Távoli adatmentés
A harmadik csoport a távoli adatmentés. Ez képviseli a legmagasabb szintet.
A jó távoli adatmentés földrajzilag elkülönített módon zajlik, azaz a szerver(ek) és az adatmentő egység(ek) nem egy helyen vannak.
Miért jó ez?
Vegyünk egy példát:
Leég egy épület, benne a szerverünkkel. Ha van adatmentésünk, és az földrajzilag elkülönített helyen van tárolva (nem kell rögtön nagy messzeségekre gondolni, lehet ez a szemben élő épület is), akkor nincs nagy gond, mert minden visszaállítható. Ellenben, ha ezek egy helyen vannak és a szerver mellett ott ég az adatmentés is, akkor óriási veszteségről beszélhetünk, mert az adatok így visszaállíthatatlanok lesznek.
A lokális adatmentésről fentebb említettük, hogy ez egy gyors megoldás arra az esetre, ha baj történik. A távoli adatmentésről ez sajnos nem mondható el. A távoli adatmentéssel lassabban lehet visszahozni az adatokat. Ennek az az oka, hogy ez a folyamat függ az internet sávszélességtől, ami mint tudjuk limitek közé van szorítva.
A távoli adatmentésnek a lassúsága az egyetlen hátránya a lokális adatmentéssel szemben. De tudni kell, hogy bármennyire gyorsan vissza lehet nyerni az adatokat a lokális adatmentéssel, ez egy instabil megoldás. Egy jó, földrajzilag elkülönített távoli adatmentéssel azonban mindig vissza tudjuk nyerni az adatokat!
Kell-e ellenőrizni az adatmentéseket? Hogyan lehet ezt megtenni?
Egy adatmentés mindig annak megfelelően történik, hogy milyen adatokat kell elmenteni. Fontos, hogy az adott szoftvernek, programnak megfelelően járjunk el. Egy adatbázisról például mindig adatbázis szintű mentést kel készíteni, az nem jó, ha fájlonként van elmentve.
Ha jól átgondolt, megfelelően felépített adatmentéssel rendelkezünk, akkor be vagyunk biztosítva, védettek vagyunk a váratlan problémákkal szemben is. Célszerű azonban az adatmentéseket is ellenőrizni, és megbizonyosodni arról, hogy minden úgy zajlik, mint ahogy mi szeretnénk.
Az adatmentéseket próba adatvisszaállításokkal lehet ellenőrizni. Ezek során kiderül, hogy minden úgy zajlik-e, ahogy kellene. Ha igen akkor boldogok lehetünk, ha pedig nem akkor is örülhetünk, hiszen ott van az alkalom, hogy javítást készítsünk még azelőtt, mielőtt bekövetkezne a baj.
Ha ennek a cikknek az olvasása során elfogott az aggodalom, hogy céged adatai talán nincsenek biztonságban, vagy induló vállalkozásod számára keresel rendszergazdát, aki az adatmentésről is gondoskodik, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot.