A felhőszolgáltatás, mint jelenség már egy jó ideje létezik. A köztudatba viszont csak nem olyan rég került be igazán. És ez sem azt jelenti, hogy mindenki tisztában lenne vele, hogy pontosan mi is a felhő, hogyan működik egy felhőszolgáltatás.
A felhő alapú szolgáltatásoknak számos előnye van, és ennek megfelelően használatuk is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Ettől függetlenül hazánkban a cégek nagy része egyenlőre még mindig a hagyományos adattárolási módszereket részesíti előnyben.
Ezzel szemben külföldön a vállalkozások sokkal nagyobb arányban használnak felhőmegoldásokat. Az a tapasztalat, hogy ez a sikerességükön is megmutatkozik, a könnyebb és biztonságosabb, illetve megannyi más előnnyel rendelkező felhőszolgáltatások jó befektetésnek bizonyulnak. De a felhőszolgáltatások nem csak cégek részére hasznosak, magánszemélyeknek is számos előnyt tartogatnak.
Ebben a cikkben megmutatjuk, hogy mik a felhőszolgáltatások előnyei, miért érdemes ezeket használni és, hogy milyen felhőszolgáltatások vannak. A Google felhőjét részletesebben is bemutatjuk. Cikkünkben főleg a felhőszolgáltatások céges használatának előnyeit domborítjuk ki, de ezek nagy része az egyéni vállalkozók és a magánszemélyek számára is hasznos lehet.
Tartalom
- Mit jelent a felhőszolgáltatás? Hogyan működik?
- Milyen előnyei vannak a felhőszolgáltatásoknak?
- 1.Nem helyhez kötöttek
- 2.Nem igényelnek fizikai jelenlétet
- 3.Költséghatékonyak
- 4.Biztonságosak
- 5.Akár ingyenesek is lehetnek
- 6.Gyorsak
- 7.Használatuk könnyű
- 8.Megbízható teljesítménnyel működnek
- 9.Tárhelyük bővíthető
- 10.Az adatvesztés esélye elenyésző
- 11.Segítik az együttműködést
- 12.Könnyedén alkalmazkodnak a változásokhoz, rugalmasak
- 13.Tehermentesítik a rendszergazdákat
- 14.Fenntarthatóak
- 15.Növelik egy cég versenyképességét
- Gyakran Ismételt Kérdések
Mit jelent a felhőszolgáltatás? Hogyan működik?
Mi az, hogy felhő? Hogyan működik egy felhőszolgáltatás?
A felhő alapú rendszerek alapja az internet. A felhő, angol nevén cloud sokak számára egy nehéz dió, az pedig, hogy amikor feltöltünk valamit a felhőbe az hova kerül még inkább zavaros a fejekben. Pedig valójában nem olyan nehéz ez a dolog.
A felhő egy netes adattárhely, amikor egy fájl ide kerül, akkor az olyan, mintha otthon betennék egy eszközt az ennek a tárolására kijelölt fiókba, csak ez éppenséggel nem egy kézzelfogható dolog. Ami viszont nagyon is az a felszolgáltatások megannyi előnye, amikről a cikkben részletesen írunk.
A felhőszolgáltatások lényege, hogy az adatokat nem kell helyhez kötött szervereken, gépeken tárolni, minden a felhőben van, azaz internetkapcsolat ellenében bármikor és bárhonnan elérhető.
Jóval közelebb kerültünk hozzá, hogy megértsük mi pontosan a felhő, és a felhőszolgáltatás, de nézzünk konkrét példákat is:
- Sokan használnak úgy felhőszolgáltatásokat, hogy nem is tudnak róla. 🙂 Tényleg? Bizony-bizony, például minden egyes alkalommal, amikor Google Drive-ot használunk, akkor a Google felhő alapú tárhelyszolgáltatását vesszük igénybe. A Drive egy felhőtárhely, ahol mappákba rendezve, átláthatóan tárolhatjuk adatainkat. Ezek az adatok biztonságban vannak, ha pedig arról van szó könnyedén meg is oszthatjuk őket másokkal.
- Aztán ott van még a Icloud, ez szintén egy felhőtárhely.
- De az olyan népszerű alkalmazások, mint a Facebook és az Instagram is felhő alapú megoldásokkal működnek.
Mi is akkor pontosan a felhőszolgáltatás? Egyszerűen összefoglalva számos az interneten keresztül elérhető számítástechnikai szolgáltatás összessége, ilyenek például: a tárolás, a hálózatkezelés, a kiszolgálók, az elemzés, a szoftverek stb. A felhő maga a tárhely, a felhőszolgáltatás pedig az imént felsorolt szolgáltatások együttese.
Milyen előnyei vannak a felhőszolgáltatásoknak?
A felhő alapú számítástechnikai szolgáltatások számos előnnyel rendelkeznek, vegyük sorra, hogy mik ezek:
1.Nem helyhez kötöttek
A felhőszolgáltatások egyik nagy előnye, hogy bárhonnan elérhetőek. Nem kell egy bizonyos eszköz a működésükhöz, akárhol vagyunk, bármilyen eszközt használunk ugyanúgy hozzá tudunk férni a felhőhöz és az ehhez kapcsolódó szolgáltatásokhoz.
Nézzük meg ezt egy konkrét példán keresztül:
A Google Drive-on tevékenykedünk otthonunkban. Befejezzük a munkát, átmegyünk egy barátunkhoz, laptopunkat otthon hagyjuk pihenni. Érkezik egy telefonhívás, és szükségessé válnak bizonyos adatok, melyek a Drive-on vannak.
Ahelyett, hogy kétségbeesve hazarohannánk a laptopért csak meg kell kérnünk barátunkat, hogy adja kölcsön az övét. Az ő eszközéről fiókadataink, azaz e-mail címünk és Google jelszavunk ismeretében ugyanúgy be tudunk lépni a felhőtárhelybe, mintha otthon a sajátunk előtt ülnénk.
2.Nem igényelnek fizikai jelenlétet
Az előző pontból következik, hogy mivel nem kötöttek helyhez és eszközhöz, ezért valójában a fizikai jelenlét sem szükséges.
Ez pedig kedvez a home office intézményének felvirágzása idején, hiszen segítségével mindent ugyanúgy el lehet intézni, el lehet készíteni otthonról vagy bárhonnan máshonnan is.
És nem csak a home office-ról van szó. Egy elfoglalt üzletember jön-megy a világban, nem tud fizikailag mindig mindenhol ott lenni a helyszínen. A felhőszolgáltatások által nyújtott földrajzi és időbeli rugalmasságot kihasználva ennek munkáján egyáltalán nem kell meglátszódnia, a munkavégzés hatékonysága nem csorbul.
3.Költséghatékonyak
A felhőszolgáltatások költséghatékonyabbak, mint a hagyományos, helyhez kötött számítástechnikai megoldások.
Miért?
Értelemszerűen mivel nem helyhez kötöttek nem szükséges nekik hely, ahol tároljuk őket.
- Továbbhaladva ezen gondolat mentén: mivel fizikailag megfoghatatlanok, így a szokványos módon működtetni sem kell őket. A megszokott adatközpontok üzemeltetése ezzel szemben rengeteg áramot, munkaerőt és pénzügyi ráfordítást igényel.
- Nézzünk az imént említett gondolatra egy kézzelfogható példát: Adott egy cég, ahol a munkatársak egy belső rendszeren keresztül osztanak meg egymással adatokat. Ahogy fentebb is írtuk ahhoz, hogy ez a rendszer gyorsan, stabilan és biztonságosan működjön rengeteg erőforrás szükséges. Ezzel szemben egy felhő esetében ezek a dolgok nagyrészt az internet sebességétől függenek.
- Továbbfűzve az előző felvetést el is jutunk egy újabb előnyhöz: mivel a felhők nagyjából csak az internet sebességére támaszkodnak, nem használnak és terhelnek annyi erőforrást, mint más rendszerek, ezért sokkal kisebb az esély arra, hogy meghibásodnak.
- Ezek mellett az olyan kiadások, mint a hardver vagy a szoftvervásárlás nem értelmezhetőek egy felhő alapú szolgáltatás esetében, egyszerűen nincs rájuk szükség.
4.Biztonságosak
A felhőszolgáltatásokba az alap biztonsági beállítások mellett, további extra biztonságot nyújtó lehetőségek is be vannak építve.
Ismét nézzünk egy konkrét példát. A Google Workspace (a Google felhő alapú irodai szoftvereinek és eszközeinek együttese) az adatmegőrzésre egy széfet kínál nekünk, továbbá az adatszivárgás ellen is védelmet nyújt.
5.Akár ingyenesek is lehetnek
Igen, mert nem minden felhőszolgáltatás és felhőtárhely kerül pénzbe. 🙂
A Google tárhelye, a Drive például ingyenesen is elérhető. Persze kisebb és kevesebb mindent tud, mint a fizetős verziók, de egy magánszemély számára ez is teljesen elegendő. A cégek esetében persze az ingyenes megoldás már nem kielégítő.
6.Gyorsak
A felhőszolgáltatások percek leforgása alatt nagy mennyiségű, a számítási feladatokhoz kötődő erőforrást tudnak hasznosítani.
Ez azt jelenti, hogy a felhőszolgáltatásoknak nagy az erőforráskapacitása. Ez tovább erősíti a a vállalatok rugalmasságát, hiszen a kapacitások csoportosítására, tervezésére kevesebb idő szükséges. A felszabadult időt pedig át lehet csoportosítani fontos, a céget érintő feladatok megoldására.
7.Használatuk könnyű
A legtöbb felhőszolgáltatás felhasználóbarát platformmal rendelkezik. Használatuk nem igényel komoly számítástechnikai ismereteket, betanulást.
Segítségükkel a közös munkavégzés, az adatmegosztás, a kapcsolattartás és az online kommunikáció gyors, átlátható és egyszerű. És azt is fontos megjegyezni, hogy mindez biztonságos körülmények között zajlik.
8.Megbízható teljesítménnyel működnek
A felhő alapú szolgáltatások megbízhatóak. A legnagyobbak globális szintű, erős, maximálisan megbízható adatközpontokat használnak. Ezek alapját a legújabb számítástechnikai hardvereszközök adják.
Ezek egy egyszerűbb céges adatközponttal össze sem hasonlíthatóak. Hatalmas előny, ha egy cég adatainak tárolása ezek helyett egy a legbiztonságosabb, legújabb megoldások alapján működő központhoz kötődik.
9.Tárhelyük bővíthető
Sok felhőszolgáltatás, lásd például a Google, a Dropbox vagy az Icloud ingyenes tárhelyet is biztosít. Ez természetesen kisebb, mint a fizetős verziók. Viszont az a nagy előnye van, hogy nem kell elköteleződni semmi mellett, felfele és lefele is bármikor lehet csomagot váltani.
Ha nagyobb tárhelyre van szükségünk, akkor egyszerűen csak bővíteni kell azt, ami persze együtt jár azzal, hogy fizetős verzióra váltunk. Jó hír viszont, hogy több csomag is elérhető, ha nincs szükségünk korlátlan tárhelyre, elég egy kisebb például 30 GB méretű, akkor kevesebbet kell fizetnünk.
A Google Workspace csomagok árairól a linkre kattintva lehet tájékozódni.
10.Az adatvesztés esélye elenyésző
Nem kell az adatvesztés miatt aggódni.
Miért?
- A beépített extra védelem miatt.
- Eszközünk „fizikuma” sem hagyhat cserben minket.
- Harmadrészt a saját magunk hanyagsága miatt sem kell izgulni.
Fejtsük ezt ki egy kicsit:
- Az extra védelmi funkciókat nem kell nagyon magyarázni. Minél több van ezekből, minél jobb minőségben, annál jobb.
- Eszközünk nem hagyhat cserben minket, mivel nincs is. Bármely eszközről ugyanúgy elérhetőek a felhő alapú szolgáltatások. Azaz nem veszthetünk adatot, úgy, hogy tönkremegy egy eszköz, amin tároltuk azt.
- Az ember hibázhat, ez bizony így van. Kitörölhet fájlokat, elhagyhat eszközöket, amiken tárolja ezeket stb. Egy felhőszolgáltatás esetén viszont ezek a jelenségek nem értelmezhetőek. Ha véletlenül törlünk valamit, az vissza lehet állítani, egy felhőt vagy egy ehhez kapcsolódó szolgáltatást nem lehet elveszteni, a Google felhő alapú irodai szoftverei automatikusan mentést végeznek, nem veszthetünk adatot azért, mert lemerült vagy lefagyott eszközünk és a többi, és a többi.
11.Segítik az együttműködést
Egy sikeres cégben hatékony munkavégzés folyik. Ezt a munkavállalók jó minőségű és kitartó munkája révén lehet elérni. A legtöbb szektorban a dolgozók munkája egymásra épül, nem egyedül dolgoznak, hanem csapatban.
Ha a munkacsoport nem tud együtt dolgozni az rövid és hosszú távon egyaránt negatív következményekhez vezet. Egy csapatban lehetnek személyes ellentétek, de sokszor előfordul az is, hogy nincs megteremtve az együttműködéshez szükséges infrastrukturális háttér sem.
A felhőszolgáltatások az emberi ellentétekben nem tudnak segíteni, viszont a munkahelyi együttműködéshez szükséges infrastrukturális háttér biztosításában igen.
Nézzük példákat, hogy hogyan:
- A felhő alapokon nyugvó cégek tagjai gyorsan, könnyedén és biztonságosan tudnak egymással információkat megosztani.
- A felhőszolgáltatások biztonságos online kommunikációs csatornákat is nyújtanak a dolgozók részére. Például: olyan Google alkalmazások segítségével, mint a Google Meet könnyedén lehet megbeszéléséket tartani akkor is, ha az egyes résztvevők fizikailag más helyen tartózkodnak.
- A dolgozók közösen tudják ütemezni a feladatokat, a megbeszéléseket és az egyéb céges dolgokat. Erre kiváló lehetőséget nyújt például a Google Naptár.
- Semmit nem kell egy bizonyos eszközön tárolni. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő jogosultsággal rendelkező személyek bármikor, bármely eszközről, bármely szükséges információhoz hozzáférhetnek. Nem fordulhat elő például, hogy egy kolléga távolléte esetében mivel nem jutottunk be az ő számítógépére, nem jutottunk hozzá fontos, a munkavégzéshez szükséges adatokhoz sem, amik ezen voltak.
12.Könnyedén alkalmazkodnak a változásokhoz, rugalmasak
A rugalmasság, a változásokhoz való gyors alkalmazkodás fontos szerepet tölt be egy cég életében.
Nézzük meg, hogy miért jobb ebben egy felhőszolgáltatás:
- A helyi rendszerekkel szemben sokkal nagyobb rugalmasságot biztosít. A legjobb és legegyszerűbb példa erre a tárhely. Fentebb írtuk, hogy egy felhő esetében ez bármikor bővíthető. Ezzel szemben a helyi rendszerek bővítése kőkemény energiabefektetéssel és pénzügyi ráfordítással jár. Arról nem is beszélve, hogy míg a felhőben egy kis túlzással ez csak pár kattintás, addig az előző esetben ez egy hosszabb, és komplexebb feladatsor elvégzése során teremthető csak elő.
- Az előző pontból adódik, hogy mivel ennyire rugalmas a rendszer, a munkavégzés is könnyebbé válik, flottabbul halad, ezáltal kiemelkedően hatékony lesz.
- Az üzleti életben a skálázhatóság egy nagyon fontos fogalom. Ennek ellenére csak kevesen tudják, hogy mit is jelent ez a gyakorlatban, és miért fontos. Ez nagy részben annak köszönhető hogy a skálázhatóságra számottevően csak úgy utalnak, mint egy ördögien bonyolult, tejesen körvonalazhatatlan jelenségre. Pedig valójában egészen egyszerű megfogalmazni, hogy mit jelent ez. A felhőszolgáltatások például jól skálázhatóak. Esetükben ez azt jelenti, hogy eltérőek az erőforrások, a tárhelykapacitás vagy éppen a sávszélesség. Ezeket egy felhőszolgáltatás bárhonnan és bármikor, a lehetőségeknek megfelelően teljesíteni tudja.
13.Tehermentesítik a rendszergazdákat
A hagyományos számítástechnikai szolgáltatások háttere bonyolult, és időigényes. A rendszergazdák hosszas órákat fordítanak olyan feladatokra, amikkel egy felhő alapú megoldásokat használó cég esetében nem kell számolni.
Ez azt jelenti, hogy egy felhő alapú szolgáltatás esetében időt és energiát lehet spórolni számukra, így a rendszergazdák úgy tudják csoportosítani feladataikat, hogy több idő jusson az üzleti feladatok és célok megvalósítására is.
Igen ez is egy fontos cél, hiszen a rendszergazdáknak az üzemeltetésen túl sokszor az egész céget befolyásoló stratégiai és logisztikai kérdésekről is dönteniük kell.
14.Fenntarthatóak
A 21. században fontos szempont a fenntarthatóság, a környezettudatosság.
Ez egy közös érdek, nem elég ha az egyes munkavállalók otthon ilyen elvek szerint élnek, fontos, hogy a cég egésze is így működjön.
Miért fenntarthatóbbak, környezettudatosabbak a felhőszolgáltatások?
- A felhőtárhelyek nem igényelnek fizikai helyeket. Így ezek fenntartásával nem kell számolni.
- Kevesebb a szén-dioxid kibocsájtásuk.
- A felhő alapú munkafolyamatok nem igényelnek papírhasználatot. Ezáltal csökkentik a cég által termelt papírhulladék mennyiségét.
- A munkavállalók tudnak otthonról is dolgozni. A felhő alapú megoldásokat használó cégek így a mindennapos munkába járás okozta környezetterhelésen is csökkenteni tudnak.
15.Növelik egy cég versenyképességét
Igen, és ráadásul nagyban növelik.
Azok a cégek, melyek helyi szinten tárolják adataikat nagy hátrányban vannak egy felhőszolgáltatást használó vállalattal szemben.
Mivel, hogyan növelik a felhőszolgáltatások a versenyképességet?
Gyakorlatilag minden, amit eddig a cikkben leírtunk előnyt képez egy nem felhő alapú megoldásokat használó és egy ilyen alapokon működő cég közötti versenyben.
Foglaljuk össze a legfontosabbakat:
- Időt és energiát spórolnak, így a cégek oda tudják csoportosítani a kapacitásokat, ahol a legnagyobb szükség van erre.
- Nem igénylik a fizikai jelenlétet, ezzel rugalmasságot adnak a cég vezetőinek és dolgozóinak.
- Megoldásaikkal egy munkacsoport tagjai könnyedén és hatékonyan tudnak együtt dolgozni a munkaanyagokon.
- Lehet velük spórolni a költségeken. A spórolt összeget újításokba lehet fektetni.
- Megbízhatóak, biztonságosak.
- Rugalmasak, sokkal könnyebben adaptálódnak a céges környezet változásaihoz, mint a hagyományos rendszerek.
- Feléjük mutat a jövő.
Ha kipróbálná a Google felhő alapú megoldásait, további információt szeretne keressen minket bizalommal.
Gyakran Ismételt Kérdések
A felhő alapú szolgáltatások magját képezi. Ha feltöltünk valamit a felhőbe, akkor az ide kerül, itt tárolódik el. Lényege, hogy az adatok nem egy fizikai tárhelyen vagy szerveren vannak, hanem egy felhőben, ami egy netes adattárhely.
Ez szolgáltatónként változó. A Google például szinte minden munkavégzéssel kapcsolatban felmerülő kérdéskörre nyújt felhő alapú megoldást. Ilyenek az adattárolás, az adatmegosztás, az internetes kommunikáció, a fájlkezelés, a közös feladatütemezés és a többi és a többi, nagyon hosszú a lista. Részletes felsorolás a cikkben.
A felhő alapú munkavégzés hazánkban is egyre népszerűbb, de egyenlőre a cégeknek még csak a töredéke működik így. Külföldön ez a szám sokkal magasabb. Elmondható, hogy számos előnye miatt, a felhő és az ehhez kapcsolódó szolgáltatások lesznek a jövő, érdemes tehát ismerkedni a dologgal. 🙂