Nap mint nap rengeteg e-mailt küldünk el. Azt, hogy egy levél el lett küldve rögtön jelzi a Gmail, és a kimenő mappában is megtalálhatjuk. De hogyan bizonyosodhatunk meg róla, hogy elküldött levelünket meg is kapta, és el is olvasta a címzett? Erről a Gmail olvasási visszaigazolás értesíthet minket. De kinek és hogyan lehet beállítani?
Ebben a bejegyzésben a Gmail olvasási visszaigazolás beállítását ismertetjük lépésről lépésre, valamint egyéb a funkcióhoz kötődő hasznos információkról is írunk.
Tartalom
Hogyan lehet az olvasási visszaigazolást beállítani Gmailben?
Már most az elején le kell szögezni, hogy ez a funkció az ingyenes Gmaillel nem fog működni. A Gmail olvasási visszaigazolás csak G Suite és G Suite for Education csomagokkal használható.
Tehát ha nem vagyunk benne biztosak, akkor 0.lépésként ellenőrizzük, hogy milyen típusú Google fiókkal rendelkezünk, bizonyosodjunk meg róla, hogy egyáltalán elérhető-e számunkra ez a funkció.
Nézzünk, hogy hogyan lehet beállítani az olvasási visszaigazolás kérését:
Kezdjünk el írni egy levelet. Ha elkészültünk vele, akkor kattintsunk a jobb alsó sarokban lévő 3 pontra, azaz a további lehetőségek ikonra. Ha ezt megtettük felugrik egy menü, az itt megjelenő lehetőségek közül válasszuk az olvasási visszajelzés kérése opciót.
Honnan lehet tudni, hogy a címzett elolvasta levelünket?
Ha kiküldünk egy levelet, amelynél beállítottuk az olvasási visszaigazolás kérését, akkor a címzett így fogja megkapni azt:
A kép alján látható, hogy a feladó a levélről olvasási visszaigazolást kért. Erre a címzett többféle módon tud reagálni.
Ha a címzett azonnal olvasási értesítést akar küldeni a feladó részére, akkor a visszajelzések küldése lehetőségre kell kattintani, így a feladó tájékoztatva lesz arról, hogy elolvasták üzenetét.
Ha nem akar most ezzel foglalkozni, akkor a ne most lehetőséget kell választani, ekkor a levél következő megnyitásakor a rendszer rá fog kérdezni, hogy akar-e értesítést küldeni.
És persze ott van az az opció is, hogy a címzett figyelmen kívül hagyja mindezeket, azaz elolvasta a levelet, de sem most, sem később nem kíván erről olvasási visszaigazolást küldeni.
A feladó egy külön e-mail üzenetben értesül a feladó által küldött olvasási visszaigazolásról. Ez az üzenet a beérkező levelek közé érkezik meg.
Az olvasási visszaigazolás nem egy tökéletesen megbízható dolog. És ez nem csak a Gmail levelezőben van így, semelyik levelezőrendszerben nem tudhatjuk meg 100%os pontossággal, hogy valóban olvasták-e levelünket, mivel ennek visszajelzése a címzetteken múlik. Plusz, egy elküldött visszaigazolás csak feltételezi, hogy a címzett akkor küldte meg ezt, amikor ténylegesen el is olvasta a levelet, nem csak megnyitotta azt.
Elmondható, hogyha egy fontos ügyben biztosra akarunk menni, azaz tudni akarjuk, hogy akinek a levelet küldtük biztos, hogy ismeri annak tartalmát akkor az olvasási visszaigazolás kérése mellett olyan kőkorszaki módszerek alkalmazását is meg kell fontolni, mint a telefonhívás.
Van-e megoldás az olvasási visszaigazolás küldésére az ingyenes Gmail-ben is?
Az előző pontokból kiderült, hogy hogyan lehet beállítani a Gmail olvasási visszaigazolás kérését. Az is kiderült, hogy ez csak a G Suite és a G Suite for Education csomagokkal lehetséges.
Azt, hogy ennek mi az oka csak a Google tudhatja a választ, a kérdéskör boncolgatását el sem kezdjük. Ugyanakkor jogosan merül fel a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, ha valaki csak a hagyományos Gmail levelezővel rendelkezik, viszont valamilyen okból olvasási visszaigazolást szeretne egy címzettől. Teljesen reménytelen a helyzet?
Nem, nem az, bizonyos bővítmények segítségével lehet visszaigazolást kéri ingyenes Gmail-el is. Arra azonban felhívnánk a figyelmet, hogy ezen bővítmények sokakból ellenérzést válthatnak ki.
Mi őszintén úgy véljük, és azt javasoljuk, hogy először is alaposan fontolja meg, hogy mennyire van szüksége a Gmail olvasási visszaigazolásra. Ha arra jut, hogy ez szükséges, akkor pedig váltson G Suite-ra.
Miért nem ajánlott bővítmények segítségével olvasási visszaigazolást kérni?
Mert ezek nem elegáns, és véleményünk szerint 100%-ban nem is etikus megoldások. De miért?
0. Nem elegáns így kiküldeni egy e-mailt
Az elegancia talán nem az első dolog, ami eszünkbe jut egy e-mailről. Ha egy kicsit jobban belegondolunk, akkor viszont rájövünk, hogy egy e-mail esetében, főleg ha ez egyhivatalos levél, bizony fontos szempont, hogy amit írtunk helyes legyen és nézzen is ki valahogy. Ha egy levél alján ott virít, hogy milyen bővítménnyel lett küldve, mert igen az így kiküldött olvasási visszaigazolások egy sent with …vagy sent via… szöveggel látják el a levelet, nos az nem kifejezetten elegáns.
Itt sokakban felmerülhet a kérdés, hogy ugyan miért egy ingyenes Gmail fiókból próbál meg valaki egy munkalevelet elküldeni? Jogos kérdés, de ha kicsit átgondoljuk rájövünk, hogy ha nem is rengeteg, de jó néhány ilyen eset akad. Gondoljunk csak az egyéni vállalkozókra.
A levelek sok esetben megszabadíthatóak a bővítmények lenyomataitól, azaz a sent with vagy sent via szövegektől, de csak a fizetős verziókban. Ekkor pedig megint ott vagyunk, ahol a part szakad.
1.Nem mindegyik bővítmény kér engedélyt
Míg a Gmail és más levelezők is, például a Microsoft Outlook vagy a Mozzilla Thundebird csak megkérik a címzettet, hogy adjon visszajelzést, és ennek tényleges megküldéséről a címzett szabadon dönthet, pár bővítmény függetleníti magát, és beleegyezés nélkül küld olvasási visszaigazolást a feladó részére.
Ez a feladónak hasznos információ, értesül róla, hogyha nem is biztos, hogy alaposan elolvasta, de legalább megnyitotta levelét a címzett. Viszont felveti a kérdést-a címzett szempontjából ez mennyire etikus?
2. Bizonyos funkciókkal túl sok információt meg lehet tudni
Bizonyos olvasási visszaigazolást kérő bővítmények nem csak arról szolgáltatnak információt a küldő félnek, hogy a levél kézbesítve lett, vagy meg lett nyitva. Van olyan bővítmény, amely azt is listázza nekünk, hogy a levelet hányszor nyitotta meg a címzett.
Na persze ezek azért nem államtitkok, de érdemes megint csak átgondolni, hogy ez mennyire van rendben, nem-e sérti a címzettet.
Ha csak mi tudnánk, hogy ezt tudja a bővítmény és tegyük fel, hogy, mint a nagy átlag egyáltalán nem akarnánk visszaélni ezzel az adattal, akkor még hagyján, de a levél alján megjelenik, hogy minek a segítségével lett kiküldve az olvasási visszaigazolás kérése. Ha a címzett ismeri ezt vagy utánaolvas neki, akkor már ő is tisztában lesz azzal, hogy menyi információt tudunk meg a levélolvasási szokásairól.
Mindenki véleménye más és más. Ha valaki teljesen rendben van ezekkel bővítményekkel, és nem kapott még rájuk negatív visszajelzést, akkor használja bátran, mi csupán egy szubjektív véleményt írtunk a bővítmények segítségével történő olvasási visszaigazolásban rejlő veszélyekről.
A Gmail bővítmények segítségével rengeteg hasznos funkcióval bővíthető. A cikk nem a bővítmények ellen szól, csupán felhívja a figyelmet néhány dologra, ami veszélyforrás lehet egyes bővítményekkel kapcsolatban. A cikkben leírtakon kívül ilyen lehet még a Google Drive tárhelyhez való hozzáférés és más egyebek is, de ezt részletesebben talán a jövőben egy másik írásban taglaljuk majd.
Gyakran Ismételt Kérdések
Igen, van rá mód a Gmailben is, hogy megtudjuk olvasták-e levelünket. Részletes leírás és útmutató a beállításhoz a cikkben.
Fogós kérdés. 🙂 Abban biztosak lehetünk, hogy levelet megnyitották. Az viszont csak a címzetten múlik, hogy mikor küldi a visszaigazolást, amikor megnyitotta és átfutotta vagy amikor ténylegesen el is olvasta a tartalmat.
Mi nem ajánljuk. Egyrészt, mert nem egy komoly munkalevél látszatát kelti, másrészt felvethet bizonyos aggályokat a címzett részéről. Erről a cikkben részletesebben is írunk.