A Google alkalmazások száma szinte végtelen. A levelezéshez, munkához, tanuláshoz és a mindennapi élethez legtöbbet használt, legfontosabb alkalmazásokat pofonegyszerűen el tudjuk érni Google fiókunkból. Ezek mellett a G Suite Marketplace számos további Google alkalmazást is kínál. Elmondható, hogy szinte nincs olyan dolog, amire ne lenne egy szuper kis Google alkalmazás.
Miért a Google alkalmazások?
Mert használatukhoz nem kell más, csak egy Google fiók, rengeteg közülük ingyenesen elérhető és mivel az összes alkalmazás online, telepítenünk sem kell semmit, okosak, hasznosak és kényelmesek is, mi más várhat el az ember egy app-tól?
Korábbi cikkjeinkben már górcső alá vettünk két fontos alkalmazást, a Google Naptárat és a Google Címtárat. Ebben a bejegyzésben egyéb okos és hasznos Google alkalmazásokkal ismerkedünk.
Tartalom
Honnan lehet elérni a Google alkalmazásokat?
A Google alkalmazásokba kétféle módon tudunk eljutni:
1.Kattintsunk a Gmail jobb felső sarkában található 9 pontból álló négyzetre, így eljutunk a Google alkalmazások indító menüjébe.
2. Lépjünk a Google főoldalára. Itt az előzőhöz hasonló módon a jobb felső sarokban található 9 pontból álló négyzetre kell kattintani, így jutunk a Google alkalmazásokhoz.
Milyen Google alkalmazások vannak?
Az, hogy a Google alkalmazásokat milyen formában érjük el attól függ, hogy ingyenes vagy fizetős, illetve ha fizetős, akkor melyik csomagunk van. Példa: a Gmail ingyenesen használók 15 GB tárhelyet kapnak a Drive-on , ezzel szemben a G Suite előfizetőknek több jár.
A következőkben a teljesség igénye nélkül mutatunk be néhány, általunk fontosnak és hasznosnak tartott Google alkalmazást, amikről úgy gondoljuk, hogy mindenkinek ki kellene próbálnia legalább egyszer.
Hogyan lehet csoportosítani a Google alkalmazásokat?
A Google kínálta alkalmazások rengeteg dologra jók. Van köztük olyan, amit munkához, tanuláshoz tudunk használni, van ami az utazást, az eligazodást könnyíti meg, megint más alkalmazások az online kommunikációban nyújtanak segítséget és még sorolhatnánk, már kategóriából is annyi van, hogy szinte lehetetlen az összeset egyszerre számba venni.
Egy alkalmazás felhasználási területeiben szinte mindig vannak átfedések. Egy Google alkalmazás lehet egyszerre munkahelyi és magáncélú, szórakoztató jellegű és hasznos.
Csak, hogy egy példával éljünk a Google Naptárat lehet munkahelyi és személyes célra is használni. Ugyanez elmondható a Google Office alkalmazásairól is, a munkánkhoz szinte biztos, hogy kelleni fog, de a hétköznapokban is előfordulhat, hogy használnunk kell.
A kategorizálás tehát nem teljesen helytálló, ebben a cikkben mégis igyekszünk kategóriánként jellemezni az alkalmazásokat, a könnyebb értelmezhetősé végett.
Általános Google alkalmazások
Mielőtt rátérünk az alkalmazásokra, egy fontos információ, amely minden Google alkalmazásra egységesen vonatkozik, mindegyiknél azonban nem fogjuk külön részletezni. Ahhoz, hogy tudjuk használni a Google alkalmazásokat két dologra van szükségünk: egy Google fiókra és megfelelő internetkapcsolatra. Vannak offline funkciók is, de erről majd egy következő cikkben.
1.Google Drive
Mi a Google Drive?
A Google Drive egy úgynevezett felhőtárhely, méretétől függően ingyenes és fizetős verziója is van. A legegyszerűbb, ingyenes, személyes használatú Gmail fiókhoz is jár 15 GB tárhely.
A Drive nem csak a munkát könnyíti meg, bármit lehet rajta tárolni.
Sokak számára még mindig egy misztikus kifejezés a „felhő”. Ezzel együtt sokak fejében felmerül az a kérdés is, hogy „ki látja a drive-ot?”. Mindenki megnyugtatására, addig amíg nem osztunk meg egy mappát vagy egy fájlt csak MI látjuk, ami a saját tárhelyünkön van. A felhő kifejezés pedig az online elérésre utal, ettől sem kell megijedni. 🙂
A Google Drive használata nagyon egyszerű, olyan, mintha számítógépünkön a sajátgépen lennénk. A Drive-on mappák létrehozásával rendszerezhetjük a fájlokat, kedvünkre alakíthatjuk a tárhely felépítését.
2. Google Naptár
A Google beépített naptára nagyon hasznos. Legyen szó munkahelyi vagy privát teendőkről, céges vagy magánjellegű használatról a Google Naptár minden téren megállja a helyét.
Használatáról a „Mi mindent tud a sokoldalú Google naptár?” című cikkben írtunk részletesen.
3. Google Címtár
A Google címtár gyakorlatilag olyan, mint egy notesz. Biztonságosan, adatvesztés nélkül tárolhatjuk benne névjegyeinket. A névjegyeket fel is lehet címkézni, ezzel rendszerbe foglalhatjuk, átláthatóvá tehetjük a címtárat. Importálásra és exportálásra is van lehetőségünk, akár Apple eszközök esetében is.
Az „Útmutató a Google címtár használatához” című cikkben minden összegyűjtöttünk, amit a Google alkalmazás helyes és hatékony használatáról tudni érdemes.
4. Google Jegyzetek
A jegyzetek, angolul Google Keep leginkább a Microsoft Cetlik nevű programjára hajaz, legalábbis megjelenésben, merthogy százszor okosabb.
A Google jegyzetekbe, mint ahogy ezt a neve is mutatja jegyzetelni lehet, méghozzá színes szagos formában, tényleg esztétikus a Keep. De ez nem minden! A jegyzeteket, csakúgy, mint például egy naptáreseményt meg is lehet osztani másokkal. Emellett be lehet másolni egy Google Dokumentumba a tartalmukat, lehet emlékeztetőt kérni rájuk és fel is lehet címkézni az egyes jegyzeteket, sőt akár rajzzal is el lehet készíteni egy új feljegyzést. El lehet veszni egy időre a Google jegyzetekben, mindenki próbálja ki!
Munkavégzést segítő Google alkalmazások
Google Táblázatok, Google Dokumentumok, Google Diák. Ezek az alkalmazások gyakorlatilag a Microsoft Office programok a Google által kínált megfelelői. Sokak fejében ez zavart is okoz. A Google Űrlapok egy kicsit más tészta, ezért is vettük utoljára a sorban.
Fontos tisztában lenni vele, hogy a Google irodai alkalmazásai akármennyire is hasonlítanak a Microsoft Office programjaira nem egyenlőek azokkal. Nagy a hasonlóság, egy Microsoft Word után például nagyon könnyű kezelni annak Google megfelelőjét a Dokumentumokat, de vannak eltérések is, semmiképp nem szabad egynek venni a kettőt.
5. Google Táblázatok
A Táblázatok a Google féle Excel verzió, de mindezt online és ingyenesen kapjuk.
Mik a Google Táblázatok előnyei egy a hagyományos táblázatkezelővel az Excellel szemben?
- Ez ingyenes, a jogtiszta Microsoft Office ára, mely az Excelt is tartalmazza ezzel szemben elé borsos
- Kiváló egy iroda részére is, hiszen egyidejűleg egyszerre több felhasználó is tud szerkeszteni egy táblázatot és senki munkája nem vész el
- A Google Táblázatok folyamatosan, manuális beavatkozás nélkül készíti a mentéseket ( a Drive-ra), nem kell aggódni, hogy rányomjuk a mentés gombra, nem vesznek el az adatok
- A táblázatokat a Google Drive-on mappákba lehet rendezni, bármikor elő lehet keresni, nem kell adathordozóra másolni vagy emailben megküldeni semmit
A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy az Excel alapvetően több mindent tud. Személyes és ügyfeleink tapasztalati alapján azonban bátran állíthatjuk, hogy A Google Táblázatok is tökéletesen kielégíti a munkavégzéshez szükséges igényeket.
6. Google Dokumentumok
A Dokumentumok a Google válasza a Microsoft Word-re, azaz egy szövegszerkesztővel van dolgunk.
A Táblázatokhoz hasonlóan online és ingyenesen jön.
Az előnyökhöz ugyanazok a dolgok tartoznak, mint a Táblázatoknál, ingyenes, nem kell manuálisan mentést készíteni róla, mappákba lehet rendszerezni, bárhonnan elérhető.
A Mircrosoft Word okosabb. Ez nem is meglepő, hiszen egy sokkal régebbóta a piacon lévő termékről van szó, több idő volt a kísérletezésre, a funkciók skálájának szélesítésére, a tökéletesítésre. Elmondható azonban, hogy kistestvére a Google Dokumentumok szintén nagyon okos, alkalmas a magánjellegű és a céges használatra is. A felhasználók 90-95%-nak teljesen elegendőek a Dokumentumok nyújtotta lehetőségek, a Word bizonyos, haladó funkcióit nagyon kevesen használják.
8. Google Diák
A Diák a Powerpoint Google verziója. Az előzőekkel teljesen megegyeznek az előnyei, erre nem térnénk ki külön.
Ebben az esetben is igaz, hogy a Powerpoint több lehetőséget kínál, de egy magán/iskolai/céges prezentációt tökéletesen el lehet készíteni ezzel is.
7. Google Űrlapok
És végül, de nem utolsó sorban a Google Űrlapok, a kakukktojás. Ki tudja, hogy miért?
A többi, munkavégzést segítő Google alkalmazástól eltérően az Űrlapoknak nincs Microsoft megfelelője, szinte egyedi (tudásban biztosan) a piacon.
Ki ne találkozott volna már a Google űrlapokkal, legfeljebb nem mindenki tudta, hogy ebben a szuper Google alkalmazásban jár éppen. A Google űrlapokat nagy előszeretettel használják a szakdolgozatukhoz anyagot gyűjtő diákok, sok cég ennek segítségével készít elégedettségfelmérést, emellett magáncélú adatgyűjtésre, tájékozódásra is kiváló alternatíva.
Az alkalmazásban a Google színeiben pompázó pluszjelre kattintva lehet új űrlapot készíteni. Az űrlapok kinézetét és felépítését sokrétűen testre lehet szabni.
Egy feltett kérdésre sokféleképpen lehet választ kérni. A kérdés melletti téglalapra klikkelve lenyílik egy ablak.
Itt lehet megadni, hogy milyen formában várjuk a beérkező válaszokat.
Ha véglegesnek találunk egy űrlapot, akkor a küldés gombra kell kattintani. Az űrlapot emailben, linkmegosztással és HTML beillesztéssel is élesíthetjük, valamint Twitteren és Facebookon is meg lehet osztani. Együttműködőket is hozzá lehet adni. Ha véglegesnek ítéljük az űrlapot a jobb alsó sarokban lévő küldésre kell kattintani és már kész is.
A Google Űrlapok számos más beállítást is lehetővé tesz, de most haladjunk tovább, lehet, hogy a részletes kifejtést egy cikk erejéig később még elővesszük.
Utazással kapcsolatos Google alkalmazások
9. Google Térkép
A jó öreg Google térkép. Mondhatjuk, hogy alig telik el nap, hogy ne használnánk. Annyi mindent tud, a mindennapjaink segédje. Ide pötyögjük be úticéljainkat, itt keresünk éttermet és még megannyi mást.
A Google más alkalmazásaival együtt is használható, például a Naptárral. A két alkalmazás segíti, új funkciókkal egészíti ki egymást, a naptár tudja jelezni, hogy mikor kell elindulni a az eseményekre.
A Google térkép egyik izgalmas funkciója a Google My Maps, azaz a saját térképek. Sok mindenre használható, de tapasztalat, hogy egy külföldi utazás programjának megszervezéséhez nincs is ennél jobb.
Így lehet létrehozni saját térképet:
Bal oldali menüsáv saját helyek, ezen belül térképek, majd alul térkép létrehozása.
Itt egy elkezdett térképet láthatunk Velence városáról. Lehet rétegeket létrehozni, tehát külön lehet gyűjteni a látnivalókat, az éttermeket, a szállást stb. Itt is él az útvonaltervező, könnyedén eljuthatunk egy látnivalótól egy másikig,
A helyekhez ikonokat és színeket is lehet rendelni, így még jobban elkülönülnek a térképen bejelöltek.
10. Google Earth
A Google Earth segítségével nagyon izgalmas dolgokat lehet csinálni.
A világ felfedezése
Akár utazási céllal böngészünk, akár egy esős keddi napon csakúgy fel akarjuk fedezni a világot nappalinkból a Google Earth-el megtehetjük.
A Google Earth segítségével lélegzetelállító prezentációkat is lehet készíteni a világ különböző helyeiről. Ehhez az alkalmazás megadja a segítséget is, egy videóban elmagyarázza, hogyan lehet tartalmakat készíteni benne.
Kommunikációs Google alkalmazások
A Google a kommunikációhoz is sok alkalmazást kínál, ebből most egyet a, a szerintünk leghasznosabbat a Google Meet-et emeljük ki.
11. Google Meet
A Google Meet segítségével audió és videómegbeszéléseket lehet tartani.
Teljesen online és ingyenes és a legegyszerűbb Google fiókkal is lehet használni.
A Meet-es audió vagy videómegbeszélés linkjét be lehet illeszteni a naptárral generált eseményekhez is. Ebben az esetben is érvényes, hogy a Google alkalmazások segítik egymás működését. A Meet használatáról részletesen ebből a cikkből lehet tájékozódni.
Mint, ahogy korábban is írtuk ez a cikk a teljesség igénye nélkül mutat be pár Google alkalmazást. Ezeken kívül számos más alkalmazást is kínál a Google, a fitnesz app-tól kezdve, a fotó rendszerező alkalmazáson át van minden .
Szinte lehetetlen vállalkozás lenne az összeset egy cikkben összefoglalni, de ha valamilyen csoda folytán ez sikerülne, akkor a szerencsétlen cikkolvasók, még holnap is itt ülnének, egy több tízezer szavas elbeszélést böngészve.
Ha további alkalmazásokkal szeretnél ismerkedni, akkor ajánljuk más Google témájú cikkeinket, melyek blogunkban érhetőek el. Ha e cikket olvasva felkeltette érdeklődésedet a G Suite, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot, mindenben segítségedre leszünk.
Gyakran Ismételt Kérdések
Kétféleképpen érhetőek el a Google alkalmazások. Vagy a Gmail fiókunkból vagy a Google főoldaláról elérhető, egy a jobb felső sarokban található 9 pontból álló négyzet, azaz a Google alkalmazások menü. Erre kell kattintani és máris láthatjuk az alkalmazásokat.
A legtöbb Google alkalmazás ingyenes és a legegyszerűbb, egyszerűen és díjmentesen létrehozható Google fiókkal is használható.
A Google alkalmazások rengeteg területen nyújtanak hatékony segítséget. Vannak munkavégzést, kommunikációt, tanulást, utazást segítő alkalmazások és akadnak csupán élvezeti, szórakoztató alkalmazások is köztük. A választék pedig szinte végtelen.