Miért fontos, hogy minden vállalkozás mögött álljon egy megbízható informatikai cég? Mik egy jó számtech vállalkozás ismérvei? Mit kell mérlegelni, amikor kiválasztjuk, hogy kivel dolgozunk majd együtt, ki lesz az a rendszerüzemeltető, akire rábízzuk vállalkozásunk biztonságát.
Mai cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk választ.
Tartalom
Mivel foglalkoznak egy informatikai cégben?
Az informatikai cégek célja, hogy minden a számítástechnikához kapcsolódó terhet levegyenek ügyfeleik válláról.
Rendszergazdaként mindig arra kell törekedni, hogy ügyfeleinek egyáltalán ne kelljen az informatikai dolgokkal foglalkozniuk. Fontos, hogy ebből a szempontból is biztonságban tudhassák a céget, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy a mi irányításunk mellett jól, stabilan megy minden.
A megfelelő informatikai cég kiválasztása során körültekintően kell eljárni. Először is meg kell fogalmazni, hogy a saját cégünknek mire van szüksége, milyen célokat akar megvalósítani. Ezután következhet az ideális informatikai cég felkutatása. Ennek a folyamatnak a során is vannak azonban olyan dolgok, amikre oda kell figyelni. A következőkben közelebbről is megvizsgáljuk mindkét oldalt.
Hogyan válasszunk informatikai céget?
Vegyük sorra, hogy mik azok a dolgok, amiket számításba kell venni, amikor informatikai céget választunk.
Mit gondoljunk át saját cégünkről?
Először nézzük meg, hogy mit kell átgondolni a saját cégünk kapcsán, majd pedig azt, hogy milyen szempontokat kell számba venni, amikor kiválasztjuk azt az informatikai céget, akikkel együttműködésre szeretnénk lépni.
1.Cégünk mérete
Az mindenki számára kézenfekvő, hogy egy pár fős vállalkozásnak és egy nagy, több száz vagy több ezer munkavállalót foglalkoztató cégnek teljesen más informatikai megoldásokra van szüksége.
Fontos, hogy az informatikai szolgáltatások a cégek méretéhez legyenek igazítva.
Azt viszont már nem biztos, hogy a KKV szektoron belül is vannak eltérések a rendszergazda szolgáltatás terén. A linkre kattintva megnézheted, hogy mi hogyan és milyen havidíjjal dolgozunk.
2.Mik a céljaink, az igényeink?
Mielőtt informatikai cégekkel kezdünk egyeztetni fontos, hogy átgondoljuk, hogy mik a saját vállalkozásunk legfőbb céljai, miket akarunk elérni vele a következő pár évben, és hol tartunk most éppen ebben a folyamatban.
Ezeknek a megfogalmazása azért kiemelkedően fontos, mert legyen bármennyire is jó a rendszergazda csapat, gondolatolvasói képességgel sajnos senki nem rendelkezik. Viszont egy informatikai cég csak akkor tudja jól végezni a munkáját, ha már az együttműködés kezdetén le vannak tisztázva ezek a kérdések.
3.Mi számunkra az a megoldás, ami a legköltséghatékonyabb?
Van, hogy a rendszerüzemeltetést nem szervezik ki egy informatikai cégnek sem, hanem a vállalkozáson belül oldják meg. Felmerülhet a kérdés, hogy ha ez is működik, akkor mégis miért van ennyi külsős rendszergazda, hiszen ha cégen belül marad a munka az mindig jobb, egyszerűbb nem?
A belsős rendszerüzemeltetés nem mindenkinek jó, működőképes és költséghatékony megoldás.
Egy jó belsős szakember alkalmazása drága mulatság, és azt is hozzá kell tenni, hogy cégenként egy ember egyáltalán nem is elegendő. Gondoljunk csak bele abba a helyzetbe, hogy amikor egy rendszergazda szabadságra megy mi minden történhet, ha ez idő alatt nincs megoldva a helyettesítése!
Azt is tudni kell, hogy egy kisebb cégben egyszerűen nincs annyi informatikai feladat, hogy egy vagy több szakember napi 8 órában foglalkoztatva legyen.
Összefoglalva azoknak a cégeknek éri meg a belsős rendszerüzemeltetés, akik méretükből és anyagi helyzetükből adódóan fent tudnak tartani egy komplett informatikai részleget, amiben az IT szakemberek a rendszerüzemeltetés mellett minden egyéb a számítástechnikához kötődő feladatot is helyben el tudnak látni.
A KKV-k jellemzően nem tartoznak ebbe a csoportba, számukra anyagilag és hatékonysági szempontból vizsgálva is egy informatikai céggel kötött külsős rendszerüzemeltetési szerződés a legelőnyösebb.
Mit vegyünk számba, amikor döntést hozunk egy informatikai céggel kapcsolatban?
Ha az előzőekben leírtak tisztázásra kerültek, akkor jöhet a megfelelő informatikai cég kiválasztása. Ennek során a következőket érdemes vizsgálni:
1. A cég hátterének leellenőrzése
Egy informatikai cég is csak egy cég, aminek biztonsági szempontból érdemes a háttérét leellenőrizni, megbízhatónak kell lennie, erről kell megbizonyosodni. Ez egy rendszergazda cég esetében azért is fontos, mert, ha együttműködésre lépünk, akkor ennek a cégnek a kezébe kell adnunk a saját vállalkozásunk minden adatát.
Az ellenőrzés szó hallatán nem kell feltétlenül bonyolult folyamatokra gondolni. Az ellenőrzés történhet például a céges adatok lekérésével is.
Fontos, hogy figyeljünk az intő jelekre, ha például azt látjuk, hogy a kiszemelt vállalkozás két hete alakult, az nem számít jó dolognak. Legyünk körültekintőek! Ha szemet szúr egy furcsaság, akkor ne lépjünk együttműködésre a céggel.
Tudni kell, hogy ez egy kölcsönös folyamat. Ahogy potenciális jövőbeli ügyfelei leellenőriznek egy informatikai céget, úgy ez fordítva is igaz, mi is feltérképezzük, hogy kivel van dolgunk egy lehetséges együttműködés kapujában. Mindenkit arra bíztatunk, hogy éljen ezzel az egyszerű, de nagyszerű biztonsági szűrővel, ez semelyik együttműködés megkezdése előtt sem árt.
2. A cég megbízhatóságának vizsgálata
Egy informatikai céggel szemben alapkövetelmény a megbízhatóság.
Egy rendszergazda minden céges adathoz hozzáfér, így kiemelt bizalmi viszonynak kell lennie az ügyfél és a kiválasztott informatikai cég között. A dolog csak így tud jól működni.
Meg kell tehát győződni arról, hogy nem fogják felhasználni vagy eladni az adatainkat.
3.Referenciák, ügyfélvélemények feltérképezése
Egy informatikai cégről, csakúgy, mint minden más cégről sokat elárul az, hogy kikkel dolgoztak már együtt, és hogy a korábbi ügyfelek milyen véleménnyel vannak róla.
A referenciák vizsgálata és az ügyfélvélemények olvasása a megbízhatóság tesztelésére is egy jó megoldás.
Ha egy informatikai cég sok referenciával és sok pozitív véleménnyel rendelkezik abban megbízhatunk. Ellenben ha már akár egy alkalommal is olyat hallunk vagy olvasunk róla, hogy bármilyen szinten hírbe hozható egy céges egy adatlopással, vagy ehhez hasonlóval, akkor nagy ívben kerüljük el.
4.Megbizonyosodás arról, hogy a cég nem veszteséges
A pénzszűke sokszor őrült ötletekre veszi rá az embereket, az ilyen cégek hajlamosak bajt okozni, például ellophatnak számunkra anyagilag és a munkafolyamatok szempontjából nézve is rendkívül értékes céges adatokat.
Érdemes tehát ellenőrizni, hogy hogyan alakultak a céges bevételek, nem-e volt veszteséges az adott vállalkozás.
Erre jó alternatíva például az, ha lekérjük a cég pénzügyi adatait az Elektronikus Beszámoló Portálról.
Ha azt látjuk, hogy probléma van az anyagiak területén, akkor ajánlott más informatikai cég után nézni, más vállalkozással együttműködésre lépni.
Ha megbízható informatikai céget keresel vállalkozásod számára, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot. Mielőtt azonban ezt megtennéd alkalmazd bátran a cikkben leírtakat. Fogalmazd meg, hogy mit szeretnél az együttműködéstől, mik céged céljai és nyugodtan ellenőrizd le cégünk az X-com.hu Szolgáltató Kft. pénzügyi adatait, referenciáit és olvasd el ügyfeleink véleményeit is.