Még a 21. század digitalizált világában is minden munkahely igényli, hogy legyen benne legalább egy irodai nyomtató, hiszen eltérő mennyiségben, de minden vállalkozás napi szinten ki kell, hogy nyomtasson bizonyos anyagokat.
Rengeteg eszköz van azonban a piacon, melyek különböző teljesítménye és tulajdonságai között igencsak bajosan tud kiigazodni az, aki nem jártas a témában. Arról nem is beszélve, hogy az egyes szakmák más-más eszközöket igényelnek. Egy tervezőiroda és egy könyvelőiroda például ég és föld, ha a céloknak megfelelő nyomtató kiválasztásáról van szó. A terület mellett természetesen a vállalkozás mérete is számít, hiszen egy pici, pár fős és egy nagyobb, több tíz vagy akár több száz embert foglalkoztató cég napi nyomtatási igénye értelemszerűen nem említhető egy lapon.
Ma cikkünkben az irodai nyomtatók világába kalauzoljuk olvasóinkat. Bemutatjuk, hogy hogyan tevődik össze egy irodai nyomtató ára és kinek hogyan érdemes ezzel kalkulálnia. Kitérünk arra is, miket szükséges átgondolni mielőtt bármit is vásárolnánk.
Tartalom
Miből áll össze egy irodai nyomtató ára?
Ha nyomtatókról van szó, akkor a toner, a dob és az oldalszám olyan kifejezések, amiknek a jelentésével és az egymáshoz való viszonyukkal tisztában kell lenni ahhoz, hogy jól válasszunk az egyes eszközök közül.
Tegyük tisztába először ezeket a fogalmakat, hogy ezek fényében könnyebben érthető legyen az irodai nyomtatók ár-érték aránya.
Mi a toner?
A toner festékkazettát jelent. A tonerekben festékpor van, ezek adják a kinyomtatott anyagok színét, legyen itt szó fekete-fehér vagy színes szövegekről és képekről.
Mi a dob?
A dob szintén nagy szerepet játszik abban, hogy milyen is lesz egy kinyomtatott anyag. Ennek az egységnek a segítségével kerül ugyanis a tonerekben lévő festékpor végül a papírra. A dobegység elkészíti, majd rányomtatja a kívánt paraméterekkel az adott képet, szöveget, anyagot a lapokra.
Hogyan kapcsolódik a dob és a toner a kinyomtatott oldalak számához?
A toner és a dob egyaránt fogyóeszköz, azaz időnként cserélni szükséges őket. A dobok hosszabb élettartamúak, mint a tonerek, tehát egy dobegység működési ideje alatt a tonert többször is szükséges cserélni.
Az irodai nyomtatók ára esetén a hangsúly azon van, hogy milyen időközönként szükséges ez a csere, és hogy mennyibe kerül, mert ez nagyon nem mindegy.
A toner mérete és dob élettartama egyaránt oldalszámokban van meghatározva, azaz meg van adva, hogy egy tonerrel és egy dobbal hány oldalt tudunk kinyomtatni.
Hogyan adja ez a 3 dolog egy irodai nyomtató árát?
Leegyszerűsítve a dolgot egy nyomtató vásárlásakor 3 részt vásárolunk meg: magát az eszközt, a dobegységet és a tonert. Ezeknek külön-külön ára van. A három összetevőből kettő viszont nem állandó, hanem fogyóeszköz, ezek a dob és a toner.
Fontos tudni, hogy a különféle nyomtatómodellekben eltérő, hogy milyen gyakran szükséges és milyen árakon lehet cserélni a tonereket és a dobokat.
Irodai nyomtató árak: mennyi pénzért mit lehet vásárolni?
Egy irodai nyomtató a boltban az árcédulán látható áránál sokkal informatívabb az azzal kompatibilis tonerek és dobegységek ára és élettartama.
Ezekből ugyanis vizsgálva azt, hogy egy darabbal hány oldalt lehet kinyomtatni, illetve, hogy mennyit szükséges ezek cseréjére költeni ki lehet számolni azt, hogy egy adott nyomtatóval egy oldal kinyomtatása nagyságrendileg mennyibe is kerül.
Ennek a következménye, hogy egy drágább irodai nyomtató vásárlása nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez ténylegesen drágább is, hiszen ha tovább bírják a tonerek és a dobegység, ráadásul ezeknek a cseréje olcsóbb is, akkor hosszabb távon valójában olcsóbban jutottunk hozzá az eszközhöz.
Nézzünk konkrét példákat arra, hogy hogyan tevődik össze egy nyomtató ára bizonyos modellek esetén:
1. Brother DCP-1610WE wireless lézernyomtató/másoló/síkágyas scanner
Nyomtató körülbelüli nettó ára: 36.400. Ft |
Toner nettó ára: 11.030. Ft |
Toner élettartama: 1.000. oldal |
Dobegység nettó ára: 12.600. Ft |
Dobegység élettartama: 10.000. oldal |
Mennyibe kerül egy oldal kinyomtatása: 12,29 Ft |
Ennél az irodai nyomtatónál 10.000. oldal kinyomtatása nagyságrendileg nettó 159.300. Ft-ba kerül.
Ez az összeg úgy kalkulálható, hogy egy oldal kinyomtatásának az árát felszorozzuk 10.000.-el, azaz az oldalszámmal. Ez így 122.900. Ft, majd ehhez még hozzáadjuk a nyomtató bolti árát, jelen esetben 36.400. Ft-ot.
Egy oldal kinyomtatásnak az ára pedig így kalkulálható: toner ára/toner élettartama, jelen esetben ez 11030:1000=11,03 és dobegység ára/dobegység élettartama, jelen esetben 12600:10000=1,26, majd a két így kapott számot összeadjuk, ami most: 11,03+1,26, azaz 12,29 Ft-ra jön ki.
2.Brother DCP-1622WE Toner Benefit wireless lézernyomtató/másoló/síkágyas scanner
Nyomtató körülbelüli nettó ára: 103.300. Ft |
Toner nettó ára: 27.100.Ft |
Toner élettartama: 7.200. oldal |
Dobegység nettó ára: 6.500. Ft |
Dobegység élettartama: 10.000. oldal |
Mennyibe kerül egy oldal kinyomtatása: 4,40 Ft |
Ennél a modellnél 10.000. oldal kinyomtatása nagyságrendileg nettó 83.380. Ft-ba kerül. Így az előző irodai nyomtatóhoz képest 10.000. oldal esetén a nyomtatás 75.920. Ft-tal olcsóbb. Ez köszönhető annak, hogy a toner és a dob olcsóbb és annak is, hogy a toner élettartama másfélszerese az előzőének.
Az érzékletesség kedvéért számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy 50.000. oldal esetében a Brother DCP-1610WE-nél 650.900. Ft-ot, ennél pedig 259.460. Ft-ot, 100.000. oldalnál a Brother DCP-1610WE-nél 1.265.400. Ft-ot, míg a Brother DCP-1622WE-nél csak 435.540. Ft-ot költünk.
A nagy számok esetén, ahogy ezt fentebb kifejtettük ez már nagyon nagy különbséget jelent. 100.000. oldal esetében a Brother DCP-1610WE majdnem háromszor annyiba kerül, mint a Brother DCP-1610WE. Ebből is látszik, hogy érdemes tudni, hogy milyen paraméterei vannak egy eszköznek.
3.Kyocera Ecosys M4125idn A3-as
Nyomtató körülbelüli nettó ára: 307.200. Ft |
Toner nettó ára: 31.100. Ft |
Toner élettartama: 15.000. Ft |
Dobegység nettó ára: – |
Dobegység élettartama: – |
Mennyibe kerül egy oldal kinyomtatása: 2,07 Ft |
Ez eltérően az előzőekben bemutatott két darabtól egy nagy teljesítményű irodai nyomtató.
Biztosan feltűnt, hogy a dobegység élettartama és ára ki van húzva a táblázatban. Ennek az az oka, hogy ennél az eszköznél olyan hosszú a dob élettartama (megközelítőlegesen 300.000. oldal), hogy nem értelmezhető a dobcsere, mert mire erre kerül a sor a nyomtató többi részét is cserélni szükséges. Mondhatjuk tehát, hogy ennél az irodai nyomtatónál a dobegység szinte végtelen élettartamú.
A tonercsere és maga a nyomtató ára is soknak tűnhet elsőre, viszont a hosszú tonerélettartam és a szinte végtelen dobélettartam miatt ennél az irodai nyomtatónál megközelítőleg csupán 2,07 Ft-ra jön ki egy oldal nyomtatása. Ez a második bemutatott Brother eszköznél kalkulált oldalárnak is kevesebb, mint a fele.
Kalkuláljunk 300.000. kinyomtatott oldallal. Ebben az esetben 929. 200. Ft-ot költöttünk a Kyocera nyomtatóra. A korábban bemutatott eszközök 300.000. oldalnál sokkal többe kerülnek, mint ez. Számokban kifejezve ez a Brother DCP-1610WE-nél 3.723.400. Ft-ot, a Brother DCP-1622WE-nél pedig 1.359.960. Ft-ot jelent. Ez is mutatja, hogy egy drágább, nagy teljesítményű nyomtató hosszú távon jóval olcsóbbra jön ki.
Egy nyomtató esetén azonban nem csak azt kell megvizsgálni, hogy mennyi annak az ára. Az is fontos szempont, hogy mennyit és milyen minőségben szeretnénk nyomtatni vele.
Emellett vannak további dolgok is, amiket érdemes mérlegelni mielőtt véglegesen letesszük a voksunkat egy eszköz mellett és meg is vásároljuk azt. Ejtsünk most néhány szót ezekről is.
Irodai nyomtató választás: milyen szempontokat szükséges figyelembe venni az áron kívül?
Nézzük, meg, hogy mit szükséges átgondolni, mielőtt egyáltalán nekiállnánk, hogy irodai nyomtatót keressünk cégünknek.
0. A nyomtató célja
Fontos meghatározni, hogy mi lesz annak a nyomtatónak a fő célja, amit vásárolni szeretnénk. Nos persze az, hogy nyomtasson, csak nem mindegy, hogy mit, mennyit és hogyan.
Kisebb vállalkozásoknak, akik céges léptékkel mérve nagyon keveset nyomtatnak nem éri meg nagyobb teljesítményű nyomtatót vásárolniuk, még akkor sem, ha hosszabb távon az sokkal olcsóbbra jön ki, mint egy kisebb teljesítményű darab. Egyszerűen nem fogják tudni annyira kihasználni az eszközt, hogy évezni tudják annak az előnyeit.
1.Fekete-fehér vs. színes nyomtatás
Ezt talán nem is kell nagyon részletezni, egyszerűen át kell gondolni, hogy elegendő-e vállalkozásunk számára a fekete-fehér nyomtatás, vagy színesre is van szükség. Ezt a legtöbb esetben az határozza meg, hogy milyen területről van szó.
Egy tervezőiroda esetében például nem is kérdés ez, a színes nyomtatás alapkövetelmény.
2.A4-es vagy A3-as papírméret
Ezen is gondolkodni szükséges. Fel kell tenni a kérdést, hogy elegendő-e cégünk számára a hagyományos A4-es papírméretre való nyomtatás, vagy olyan nyomtatóra van szükségünk, ami a nagyobb A3-as papírmérettel is kompatibilis.
Erre a tulajdonságra jellemzően az építészettel, tervezéssel, desingkultúrával, vizuális művészetekkel, reklámkampányokkal foglalkozó cégeknek van a legnagyobb szüksége.
3.A nyomtatás mérete, minősége és mennyisége
Ez megint csak nagyban függ attól, hogy milyen területre keresünk nyomtatót.
Egy grafikus számára például kiemelkedően fontos a minőség. Nekik olyan eszközre van szükségük, ami minél jobb pixelszám mellett minél gyorsabban nyomtat.
Egy újságkiadványokkal foglalkozó cég számára az apró betűk minél pontosabb, szebb nyomtatása a prioritás. A nagyon apró betűket sok nyomtató jpeg-ként kezeli, és nem tudja a megfelelő minőségben kinyomtatni, tehát ebben az esetben egy olyan eszközt kell keresni, ami a magas minőséget ilyen apró betűk mellett is tartani tudja.
Egy könyvelő vagy egy adminisztrációs tevékenységgel foglalkozó cég számára ezzel szemben a minőség és a pontosság kevésbé fontos, nekik egy gyors, megbízható eszközre van szükségük, amivel minél többet lehet nyomtatni. Ezeken a területeken a színes nyomtatásnak sincs nagy jelentősége, egy fekete-fehér nyomtató is tökéletesen elegendő ezen feladatok elvégzésére.
4.Szkennelés
Nagyon hasznos tud lenni, ha egy nyomtató szkennelni is tud. Itt sem mindegy azonban, hogy hogyan. Még az irodai nyomtató megvásárlása előtt át kell gondolni, hogy hogyan, mire szeretnénk használni ezt a funkciót.
Érdemes feltenni a következő kérdéseket:
- Mennyire fontos számunkra a gyors szkennelés? (minél olcsóbb eszközt választunk, ez a funkció sajnos annál lassabb lesz)
- Szükségünk van-e kétoldalas szkennelésre?
- Mennyire fontos, hogy a kétoldalas szkennelés egymenetes legyen, azaz ne kelljen manuálisan megfordítani a lapokat?
5.Wifi
Meg kell határozni, hogy szükségünk van-e olyan nyomtatóra, ami Wifi eléréssel van ellátva?
Ennek határozottan megvannak az előnyei, például, hogy így közvetlenül mobileszközökről is lehet nyomtatni, vagy az, hogy egy idő után energiatakarékos üzemmódba rakja magát az eszköz, de akadnak hátrányai is. Egy Wifivel ellátott irodai nyomtató esetében hátrány az, hogy ebben hibalehetőségek is rejlenek.
Hibaforrás lehet például az energiatakarékosság. Félreértés ne essék, ez alapvetően egy nagyon jó funkció, de tudni kell, hogy ebből az üzemmódból sokszor csak lassan tudnak újraindulni az eszközök. Ennek az oka, hogy vissza kell csatlakozniuk a Wifire.
6.Papírtároló kapacitás
Egy olyan munkahelyen, ahol nagyjából egész nap megy a nyomtató nagyon fontos szempont, hogy mekkora a papírtároló kapacitása, hiszen nagyon frusztráló tud lenni, ha óránként rohanni kell valakinek, hogy újratöltse azt.
Ezeket a felsorolt szempontokat tehát mind-mind szükséges figyelembe venni mielőtt nekiállunk a megfelelő irodai nyomtató keresésének. Ha ezeket meghatározzuk sokkal nagyobb eséllyel találjuk meg azt a darabot, ami tudásban és ár-érték arányban is a legjobb nekünk.
Ha nem vagy benne biztos, hogy cégednek milyen irodai nyomtatóra lenne szüksége vedd fel velünk a kapcsolatot, rendszergazdaként segítünk, hogy céged a legjobb kezekben legyen.