Mi az, hogy számítógépes hálózat?
A számítógépes hálózat egy olyan rendszer, ami kommunikációt biztosít több számítógép között.
Egy számítógépes hálózatnak vannak úgynevezett csomópontjai. Ezek lehetnek például személyi számítógépek, hálózati hardverek, routerek , switchek, szerverek. Ezeken keresztül történik a kommunikáció.
Milyen hálózatok léteznek?
A számítógépes hálózatokat sokféleképpen lehet csoportosítani. Történhet ez a kiterjedés, a topológia (csomópontok rendszere), az adatátvitel kialakítása vagy a hierarchia szerint is.
Most nézzük meg az első, azaz a kiterjedés szerinti csoportosítást.
A kiterjedés ebben az esetben azt jelenti, hogy mennyire vannak messzire egymástól az egyes a hálózathoz csatlakozó számítógépek.
1.PAN-Personal Area Network
Ebbe a kategóriába az egy személy által használt eszközök alkotta hálózatok tartoznak. Például egy személyes számítógép vagy egy mobiltelefon.
2.LAN-Local Area Network
A LAN egy helyi hálózat. Ez a gyakorlatban a pár száz méteren belül összekapcsolódó szerverek, személyes számítógépek és egyéb informatikai eszközök alkotta hálózatot jelenti.
3.MAN-Metropolitan Area Network
Ez a típust magyarul városi hálózatnak nevezzük.
Az ebben a hálózatban lévő eszközök és helyi hálózatok között 1-50 km távolság lehet. Egy MAN akár több ezer vagy több tízezer számítógép között is létesíthet kapcsolatot.
4.WAN-Wide Area Network
Ez a legnagyobb kiterjedésű kategória, ez egy régióra vagy akár országra kiterjedő hálózatot jelent.
Milyen szereplői vannak egy számítógépes hálózatnak?
A számítógépes hálózatok fő szereplői a szerverek (más néven kiszolgálók) és a kliensek.
A szerverek/kiszolgálók biztosítják a többi eszköz (kliens) számára az erőforrásokat, adatokat.
Mik a számítógépes hálózatok előnyei?
A számítógépes hálózatok előnye a közösségben rejlik. Az erőforrások megosztása egy hasznos dolog, ami lehetővé teszi, hogy a hálózatban összekapcsolt eszközök mindegyike elérje, használja az adott erőforrást, nem kell viszont ezzel fizikailag összeköttetésben lennie.
Ennek a folyamatnak számos előnye van:
- Gyors kommunikáció,
- Könnyedén frissíthető információk
- Költséghatékony megoldások
Hogyan történik egy számítógépes hálózat tervezése és kialakítása?
A számítógépes hálózatok aprólékosan átgondolt tervezést és kialakítást igényelnek.
Nézzük meg, hogy hogyan megy vég be egy ilyen folyamat:
1.Lépés: A számítógépes hálózat megtervezése
Mi rendszergazdák tervezzük meg a számítógépes hálózatokat. Magát a fizikai hálózatot viszont nem mi készítjük el, csak a tervet. Ez az, amit később hozzáértő szakemberekkel kiviteleztetünk.
Mit mérlegelünk a számítógépes hálózatok megtervezése során?
Nézzük meg a legfontosabb dolgokat:
- Felmérjük, hogy wifi-re vagy fizikai csatlakozóra van szükség,
- Megkérdezzük, a cégeket, hogy milyen munkák fognak folyni, és ennek tekintetében döntünk, hogy milyen kábeleket szükséges használni (nagy adatforgalom esetében például rézkábelekkel dolgozunk),
- Felmérjük az egyes helyek adottságait. Egy nagy kiterjedésű raktárban például a sok óriási polc rontja a wifi-t. Emellett viszont egy leltározási folyamat során muszáj lesz csatlakozni a készletnyilvántartó programhoz. Így egy ilyen adottságokkal rendelkező térben figyelembe kell venni ezt a faktort is a hálózat tervezése során,
- Utánakérdezünk, hogy hol lesznek az egyes munkaállomások, mert mindenhez biztosítani kell olyan csatlakozást, ami alkalmazkodik a sávszélességhez.
2.Lépés: A kiviteleztetés
Ezt a részt nem mi csináljuk, a gyengeáramú szakemberek viszont, akik elvégzik a konkrét fizikai megvalósítást a mi terveink szerint dolgoznak.
3.Lépés: A beüzemelés
Miután megtörtént a kivitelezés mi beállítjuk, beüzemeljük és konfiguráljuk az aktív és a passzív hálózati eszközöket. Ilyenek például a swtich, a router és az access point.
Mitől aktív vagy passzív egy hálózati eszköz?
A switch például egy aktív hálózati eszköz. Ennek az az oka, hogy ez kap áramot.
Azokat a hálózati eszközöket nevezzük aktívnak, amelyek kapnak áramot. Amelyek nem azokat passzív hálózati eszközként emlegetjük.
Mit jelent egy cég számára a hálózatépítés? Miért fontos?
Sok cégnél tapasztaljuk, hogy a számítógépes hálózatok csak ad hoc jelleggel lettek kialakítva. A földön hevernek mindenféle kábelek, amiken a munkavállalók gyakran átgurulnak székeikkel vagy rájuk taposnak. Ettől ezek a kábelek egy idő után biztosan sérülni fognak.
Egy kábel sérülése a gyakorlatban azt jelenti, hogy a felső szigetelőréteg szétjön. Ez szemmel látható sérülés, ugyanis ilyenkor bukkannak fel a szigetelőréteg alatt futó színes kábelek. A szigetelőréteg sérülése a kábelek töréséhez is vezethet, ami ellehetetleníti a működést.
Egy cégben csak akkor biztosítható a stabil működés, ha rendesen, megbízhatóan van kiépítve a hálózat.
Nagyon nem mindegy az sem, hogy milyen eszközöket használunk. A szedett-vedett eszközökből összerakott hálózatok esetében a hibafeltárás sem könnyű. Az ilyen eszközök hátráltatják ezt a folyamatot, és megnehezítik a munkavégzést.
Számos alkalommal láttunk olyat, hogy egy darab olcsó eszköz térdre kényszerített egy teljes vállalkozást. Mivel a rosszabb minőségű eszközök esetében a hibafeltárás nehezebb a működő állapot visszaállítása is sokkal több időt vesz igénybe, így a termelésből aló kiesés is hosszabbra nyúlik.
Összegezve: a számítógépes hálózatok kialakítását fontos hozzáértő szakemberekre bízni.
Erre tőlünk is tudsz ajánlatot kérni. Ehhez a következő formát kell kiöltened: