Mik a vezetékes internet és a vezeték nélküli internet előnyei és hátrányai? Melyikhez mire van szükség, mikor melyiket érdemes választani egy irodába? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre adunk választ.
Tartalom
Bevezetésként:
Még mielőtt belevágnánk a téma mélyebb boncolgatásába rögtön le kell szögezni, hogy vezetékes gerinchálózatra mindenképpen szükség lesz, akkor is ha vezetékes hálózatot és akkor is, ha vezeték nélküli hálózatot szeretnénk.
A gerinchálózat semmilyen esetben sem kikerülhető!
Mit kell tudni a vezeték nélküli internetről?
- A vezetékes hálózat sok esetben nem elkerülhető, akkor sem, ha később WiFi-ről szeretnénk üzemeltetni az eszközöket.
- Az ipari WiFi általában fentről lefelé szór. Ezt azért fontos tudni, mert a magánházak nagy részében, de sokszor az irodákban sincs a mennyezeten hálózati kiállás. A födémbe helyezéshez jó kialakítás kell, ezt előre meg kell tervezni, mert a födémet nem furkálhatjuk meg bármikor és bárhol.
- A WiFi kábeles kiépítést, aktív hálózati rendszereket (switch) igényel.
A jó vezetékes hálózati rendszer nélkül a vezeték nélküli internet sem lesz jó!
- A nagy logisztikai központokban leltárt kell készíteni. Az ehhez szükséges eszközök olyan vezeték nélküli terminálok, amik internethez vannak kötve, de WiFi-vel sokszor nem tudnak működni, mert a jel oldalról érkezik, vagyis csak érkezne, ha nem árnyékolná le a sok polc.
- Egy újonnan épített logisztikai központban erre értelemszerűen már figyelnek, de a régieknél még ez a helyzet, a WiFi használata problémákba ütközik.
A vezeték nélküli internet előnyei:
- Kényelmes a használata,
- Mobilis, nem függ a kábelektől
A vezeték nélküli internet hátrányai:
- Lassabb – még a leggyorsabb vezeték nélküli internetkapcsolat is jóval lassabb, mint egy vezetékes.
- A WiFi stabilitása is töredéke a vezetékes internetének. Vannak akadályai a terjedésének, ilyen egy mikrohullámú sütő, de a polcok is.
- Ha nagy fájlokkal kell dolgozni a WiFi hálózat a legtöbbször elbukik.
- Egy vezeték nélküli hálózat esetében csalóka az, hogy mit jelez ki a számítógép. A WiFi hálózat neve mellett megjelenő ábrát szinte mindenki jelerősségnek gondolja, ez azonban csak azt jelzi, hogy a saját épünk milyen WiFi jelet fog, felhasználói oldalról a jelek máshogy vannak kialakítva, ezt fontos tudni. Sokszor láttunk már olyat, hogy egy 3 szintből álló, elvileg teljes kapacitással jövő jel mellett is gyenge az vezeték nélkül internetkapcsolat. Ennek a jelenségnek a hátterében ez a félreértés áll.
A 21. században egy stabil WiFi-hálózat megteremtése alap kell, hogy legyen. Egy nagy épületben, például egy irodaházban mindenhol kell, hogy legyen WiFi. Ez viszont csak megfelelő eszközökkel kivitelezhető!
Mit kell tudni a vezetékes internetről?
A vezetékes internet kapcsán fontos, hogy megfelelő mennyiségű hálózati kiállásunk legyen.
Az átlagos irodaméret kb. 4-6 embert jelent. Sokszor egy ekkora térbe költségtakarékossági szempontok miatt csak egy aljzatot építenek be, és aktív hálózati eszközökkel (switchek) osztják tovább a hálózatot. Ez azt jelenti, hogy mindenki egy sávszélességen lesz, ami így osztódni fog.
Ha mindenkinek lenne külön kábele, akkor egyenértékű és jó hálózati kapcsolattal rendelkezne minden munkavállaló. Ha vannak szűkítések (bottleneck), akkor ez nem így van.
A megfelelő mennyiségű kábel és csatlakozó nagyon fontos egy iroda kialakítása során!
A sok switch másik hátránya az, hogy nekünk rendszergazdáknak egy fellépő probléma vizsgálata, a hibakeresés sokkal tovább tart, mivel minél több a hibalehetőség annál nehezebb dolgunk van, több mindenre kell gondolni, több mindent kell ellenőrizni.
Összegzés: vezetékes internet vagy vezeték nélküli internet?
Erre a válasz minden esetben egyedi, a céges igények határozzák meg. Például grafikusok vagy egy tervező iroda esetében a WiFi nem ideális megoldás a nagy fájlok miatt, amivel ők dolgoznak.
Az a fontos, hogy bármelyiket is választjuk meg kell, hogy előzze a kialakítást egy előzetes, alapos tervezés, csak így fog jól működni az internet és az ehhez kötődő munkafolyamatok.
Csak a tervezés során fog pontosan kiderülni, hogy kinek mire van szüksége.
Miben tudunk mi segíteni?
Mi rendszergazdaként meg tudjuk tervezni a céges célokat leginkább kiszolgáló rendszert, illetve tudunk olyan gyengeáramos szakembert ajánlani, aki megfelelően ki is tudja vitelezni ezeket a terveket.