Mit jelent a virtualizáció és miért van rá szükség rá?
A virtualizáció korunk egyik legdinamikusabb – és valljuk be sok esetben legdivatosabb – ágazata, mely alapvetően a szerverek kihasználtságát javítja. A napjainkban kapható belépő szintű szerverek is sokkal nagyobb teljesítményre képesek, mint azt a legtöbb kkv szektorban dolgozó cég igényli.
Hagyjuk veszni talán a fölösleges kapacitásokat? Dehogy. Bízzunk rá virtualizált gépeket, amik egy-egy részfeladatot látnak el. Így nem ritka, hogy látszólag egyetlen számítógép tulajdonképpen akár 4-5 (esetenként 10-20) virtualizált szervert is takarhat.
Részletesebben a virtualizációról
A virtualizáció elnevezés sokat sejtet. A virtualizáció során kilépünk a fizikai környezetből és egy virtuális környezetet hozunk létre.
A virtualizáció során az operációs rendszerről, a hardverről, a tárolóról és más eszközökről is készül egy számítógéppel létrehozott verzió.
Mivel a virtuális térben nem élnek a fizikai törvényei arra is lehetőség nyílik, hogy ami a valóságban egy gép volt, az több virtuális számítógépen helyezkedjen el. Ezek egymástól függetlenül is működhetnek, más operációs rendszerekkel, más alkalmazásokkal, de közös bennük, hogy mindannyian egy gép erőforrásait használják, ezt gazdagépnek nevezzük.
Hogyan valósul meg a virtualizáció?
A virtualizációnak négy fajtája van. Melyek ezek?
Asztali virtualizáció
Egy kiszolgálón keresztül több különféle, egyedi asztali rendszer válik elérhetővé.
Hálózati virtualizáció
Felosztja a sávszélességet, mégpedig úgy, hogy a különböző csatornák egymástól teljesen függetlenek legyenek. Ezután a csatornákat eszközökhöz vagy kiszolgálókhoz kapcsolja.
Szoftver virtualizáció
Függetleníti az alkalmazásokat a hardvertől és az operációs rendszertől.
Tárolási virtualizáció
Lényege, hogy több tárolási forrást egyesít egyetlen tároló eszközzé. Ezt több felhasználó is el tudja érni egyszerre.
Miért hasznos a virtualizáció?
Csak egy kiszolgálót vagy számítógépet használ, mégis több erőforrást teremt, hatékonyabbá teszi a számítási feladatokat és javítja a skálázhatóságot.
Mivel egy kiszolgálót vagy számítógépet használ kevesebb energiát is igényel, ez pedig csökkenti a költségeket is. Kevesebb pénzt kell az infrastruktúra és a karbantartás területeire csoportosítani.
Összefoglalva pontosan akkor mi is a virtualizáció, mint szolgáltatás?
Az előzőekben felsoroltakra nyújtunk megoldást a feladatkörök felmérésével és a feladatok optimalizálásával.
Fontos megjegyezni, hogy pusztán a divatnak hódolva igencsak túl lehet lépni az ésszerűség határait, ami már nem biztos, hogy megtérülő beruházás lesz. Ezért egy bizonyos szint fölötti eszközök bevetését körültekintő tervezésnek kell megelőznie.
Ha gondolkodik a virtualizáción forduljon hozzánk bizalommal. Nem probléma, ha nem tudja, hogy pontosan mire van szüksége. Mi felmérjük helyzetét és előállunk az Ön számára legjobb megoldással.
Gyakran Ismételt Kérdések
A virtualizáció során készül egy számítógéppel létrehozott, virtuális verzió az operációs rendszerről, a hardverről, valamint a tároló és más egyéb eszközökről is.
Kisebb az energiaigénye, mivel csak egy kiszolgálót vagy számítógépet használ. Több erőforrást teremt, hatékonyabbá teszi a feladatokat.
A virtualizációnak 4 fajtája van. Az asztali, a hálózati, a szoftver és a tárolási virtualizáció.